Dozarea TORCH

191 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›
0
06-11-2009, ora 03:07
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
PCR-ul este o analiza mult mai fidela decat ELISA. Cat priveste persistenta IGM este rar intalnita sub tratament, poate a fost vorba de o reinfestare - se considera ca pisica este rezervorul - dar inca nu e clar 100% modalitatea de transmitere. Cel mai important ar fi ca titrul IgM sa fie macar in scadere de-a lungul timpului.
0
06-11-2009, ora 09:23
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Multumesc dna dr. pentru raspunsul dvs.
Ultimul diagnostic (sept.2009) a fost de toxoplasma dobandita reactivata. Sa inteleg ca in cazul unei viitoare sarcini poate aparea reactivarea ?? Daca PCR este negativ mai trebuie luat in calcul IgM sau pot fi linistita ca este OK? Valoarea IgM este de 1, 35 (aceeasi ca in ianuarie 2008 cand a fost 1, 36 - efectuate la acelasi laborator Synevo). Am vreo sansa sa pot avea candva in viitorul apropiat o sarcina care sa nu afecteze fatul? Sunt foarte ingrijorata din cauza unei posibile reactivari. Mentionez ca nu am pisica nici nu am avut niciodata. In plus am grija la ce mananc, carne de porc, miel, gratare, carnati, carne tocata, etc. nu mananc de 2ani. Acum am observat faptul ca ganglionii pe care i-am avut au dispartut in ultima etapa de tratament. Dupa cat timp de la tratamentul cu antibiotice (21 zile) pot efectua analizele si sa nu fie influentate de antibiotic?
Multumesc ppentru timpul acordat.
0
03-12-2009, ora 11:17
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Dna doctor -am efectuat IgM din nou dupa ultimul tratament, valoarea fiind de 1, 41 ( a crescut de la 1.35 la1.41). Urmeaza sa fac alte analize saptamana viitoare gen PCR, Aviditate, IgA, dar nu stiu ce sa mai cred atata timp cat IgM este pozitiv.
0
10-12-2009, ora 09:27
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Dna doctor:
Revin cu rezultatul analizelor efectuate la Bucuresti: IgM pozitiv 1, 10, IgG pozitiv, IgE negativ 0, 36 (in martie 2009 era 0, 17). Comentariile de pe buletinul de analiza este: infectie activa, se interpreteaza in context clinic.
PCR nu am efectuat pentru ca mi s-a spus ca stiind istoria mea, (adica dupa 4 cure de tratament tot asa sunt cu valorile) acesta sigur va iesi negativ pentru ca parazitul nu circula prin sange, ci sta intr-o celula. Mi s-a explicat ca PCR trebuie facut doar daca parazitul circula prin sange, in cazul meu nu.
Ce sa mai inteleg???
Va rog sa ma ajutati sa inteleg.
0
28-12-2009, ora 09:04
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Rareori insa exista toxoplasma rezistenta la tratamentul cu Rovamycina - e bine de consultat un medic parazitolog pentru ca mai exista alte antibiotice active pe toxoplasma- sulfamide sau azitromicina.
0
08-01-2010, ora 09:14
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Am consultata un medic parazitolog care mi-a spus ca daca IgA si IGE este negativ si IgG pozitiv de mai bine de 2 ani nu mai reprezinta un risc in sarcina cu conditia sa nu se reactiveze. IgM are aceleasi valori si nu este considerata o analiza chiar cea mai specifica. Atat medicul parazitolog cat si infectionistul si ginecologul a zis ca pot sa raman insarcinata si o sa urmaresc in sarcina valorile. Ultimul tratament pe care l-am urmat in oct. 2009 a fost cu darapriom si azitrox si IgM a fost acelasi cu cel din ian. 2008. Mi s-a mai spus ca nu are rost sa efectuez PCR deoarece la mine parazitul nu circula si asta este un lucru bun.
Multumesc.
0
22-01-2010, ora 09:48
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Daca IgG este intens pozitiv, si IgE negativ, aviditate ridicata, se poate ca IgM sa fie FALS POZITIV? Cat este de sigura analiza privind aviditatea?
0
28-01-2010, ora 15:11
miha1278
Nu este medic/terapeut
miha1278
buna ziua,

sunt cam in aceeasi sit cu tine Mela, in 2007 am renuntat la o sarcina mare din cauza toxoplasmei (care oricum si atunci era mai veche de 4 luni dar asa am fost sfatuita), care s-a negativizat abia in 06.2009 cu cel putin 3 cure de tratament iar acum in 01.2010 raman iar insarcinata si-mi repet analiza (ferm convinsa ca am devenit "imuna") si ce sa vezi s-a reactivat. Acum in capul meu sunt mari nebuloase ca eu pana acum stiam ca in momentul in care se negativizeaza devi imun. Acum fac analize peste analize la Cantacuzino si am diverse programari pe la medici virusologi, biologi si parazitologi si inca nu realizez daca va fi sau nu daunator pt fat.
te tin la curent cu ce-mi vor spune doctorii, maine am intalnire cu Olivia Vizitiu si Dan Steriu de la Cantacuzino sa vedem ce spun la un asemenea istoric, dc are sau nu vreo repercursiune asupra fatului.
0
02-02-2010, ora 15:58
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Miha 1278:
Imi pare foarte rau si CREDE-MA ca stiu prin ce treci. Gandeste pozitiv si sa dea Domnul sa fie bine.
Ai facut testul de aviditate acuma? Dar IgE? Eu stiu ca cele doua analize sunt importante in determinarea riscului de transmitere la fat. Cate saptamani de sarcina ai?? Sa inteleg ca in 06.2009 ai avut IgM NEGATIV iar acuma la a doua sarcina in ianuarie ai IgM pozitiv? Astept sa scrii ce s-a intamplat, ce ti-au recomandat medicii.
0
03-02-2010, ora 08:36
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Astept vesti de la tine pt. ca eu cu toate ca IgM este pozitiv cu aceleasi valori din 2008 am hotarat sa mai incerc o data. Am facut ultimele analize in ian.2010 (aviditate ridicata infectie veche cu persistenta IgM ) si la analiza efectuata la Bucuresti IgE a fost negativ. Medicii mi-au spus ca nu ar trebui sa fie nimic intr-o sarcina acuma cand stiu istoricul meu. Si eu am fost si la infectionist (Cluj) si la parazitolog (Bucuresti). Cu toate astea ma inspaimanta gandul ca s-ar putea reactiva. Pe perioada sarcinii medicul a zis ca o sa fie necesar sa refac IgE si in primele luni IgM si IgG.
Toate cele bune si astept sa scrii ce spun medicii in cazul tau.
0
15-02-2010, ora 14:37
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Nu mai este nimeni pe forum ? Un medic care sa mai lamureasca problemele?
0
16-02-2010, ora 16:20
miha1278
Nu este medic/terapeut
miha1278
buna Mela2008,

am refacut toate analizele la Cantacuzino si mi-au iesit toate foarte bine, se pare ca celelalte laboratoare nu au aceleasi kituri si truse de testare! in urma discutiei cu cei de la Cantacuzino da toxoplasma se poate reactiva numai ca aceste cazuri sunt rare.
Iti imaginezi ca pana am vazut rezultatele am fost super stresata imi imaginam cum voi retrai cosmarul de acum 2 ani desi dr mi-a spus de cum s-au uitat pe rezultatele (aparent) pozitive, ca sigur analizele facute la laboratoarele particulare sunt gresite!

sincer decat sa astepti raspunsuri pe internet te sfatuiesc sa-ti iei frumusel dosarelul cu tot istoricul (toate analizele din toti anii trecuti) si sa mergi la Prof. Dr. Dan Steriu sef laborator la Cantacuzino si Conf Dr Carmen Mihaela Cretu pe ea o poti gasi la Spital Colentina si la Cabinet Eco Para Diagnostic aici numai cu programare, ei sunt cei care-ti pot da lamuririle de care ai nevoie.

o zi frumoasa!
0
17-02-2010, ora 09:01
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Multumesc miha1278 pentru ca impartasesti si altor femei interesate cazul tau.Ma bucur nespus pentru tine si pentru faptul ca acum esti linistita
Eu am fost la Dr. Cretu la Ecoparadiagnostic de 3 ori in anul 2009 (eu fiind din Cluj) si la sfatul dansei am hoarata sa mai incerc odata sa raman insarcinata si sa vedem ce se va intampla pe perioada sarcinii. Analizele le-am efectuat si al Ecopara si la Cluj in 2 laboratoare (Synevo si Institutul de Sanatate Publica). Valorile mi-au iesit aprox aceleasi. Eu am IgG pozitiv250, IgM pozitiv cu valori cuprinse intre 1.35- 1.42, IgE negativ, IgA negativ, aviditate ridicata.
La tine este negativ IgM??? In cate saptamani de sarcina esti?
Multumesc ca ma tii la curent cu toate aceste lucruru care pentru mine sunt f. importante.
0
18-02-2010, ora 11:59
miha1278
Nu este medic/terapeut
miha1278
Buna,

in urma analizelor de la Cantacuzino IGG pozitiv307, igm si iga negative.
marti am implinit 9 sapatamani.
Parerea mea este sa te relaxezi putin si sa nu te mai preocupe atat de mult toxoplasma asta nenorocita, crede-ma stiu despre ce vb timp de aprox 2 ani am jucat in filmul asta :) eram super stresata de rezultatul analizelor pe care ajunsesem sa le fac LUNAR sa nu mai zic despre vizitele mele dese in Institutul National Bals la dna dr Livia Hara, super doctor (ea m-a urmarit in timpul tratamentului cu Rovamycina). Timp de 2 ani nu m-am gandit la altceva decat cum o sa vad negru pe alb IGM negativ ceea ce bineinteles ca nu s-a intamplat, asa ca intr-o buna zi m-am hotarat sa las totul la voia intamplarii, desi mi-a fost foarte greu, am renuntat si la tratament si la analize si mi-am concentrat atentia spre alte lucruri, normale de altfel, din viata de zi cu zi! Poate a fost o pura coincidenta dar din acel moment a mai durat 4 luni si IGMs-a negativizat !
sanantate si sa ai o zi frumoasa!
0
18-02-2010, ora 12:51
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Buna
Multumesc pentru toate informatiile pe care mi le dai. La mine de 2 ani de zile (efectuat de 11 ori analizele) IgM este tot pozitiv cu aceeasi valoare ca si in momentul cand am descoperit-o., dar acuma dupa atatea cautari si lamuriri primite, incerc sa fac un bb. Poate o sa se intample in cursul sarcinii sa se negativezea IgM. Daca nu, ideal ar fi sa nu creasca si sa-si mentina valorile.
Toate cele bune si o sarcina usoara.
0
19-02-2010, ora 13:15
miha1278
Nu este medic/terapeut
miha1278
buna Mela,

ha ha deci te-am luat la analize! le faceam lunar, bine o luasem si cam razna! a fost super greu dupa episodul 2007, in care din cauza toxo am renuntat la sarcina in 14 sapt, nu oricum ci prin cezariana.a fost foarte urat!
sa stii ca la mine valorile igm pe toata aceasta perioada au fluctuat, adica la un moment dat in urma unei cure de tratament in loc sa scada au crescut. cand ziceam ca scad in sfarsit, iar cresteau putin ce-i drept dar frustrant iti imaginezi.
eu nu inteleg de ce nici un dr nu-ti poate lamauri problema. eu din cate stiu atata timp cat valorile sunt constante si mai ales ca prezenta parazitului este de cel putin 2 ani, eu nu cred sa mai fie vreo problema. am inteles ca in timp parazitul se localizeaza la nivelul tesutului si astfel nu mai "misuna" deci nu poate afecta fatul. repet tot dr. tre sa-ti dea OK.
zi buna
0
19-02-2010, ora 14:02
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Eu o sa ma bazez acum pe testul de aviditate si nu numai pe testul de aviditate cat si pe faptul ca infectia este de mai bine de 2 ani. La mine ultima analiza efectuata in Bucuresti in dec.2009 IgM era 1.1 adica exact de la aceasta valoare este considerat pozitiv, deci poate fi si un fals pozitiv, dupa spusele dnei dr. Cretu. In toate astea mai depinde si de cel de sus sa ne ajute.
Numai bine.
0
05-03-2010, ora 14:42
juliab
Nu este medic/terapeut
juliab
Buna ziua,
As avea o intrebare, sunt foarte ingrijorata. Am facut 2 analize de sange in trim 1 ptr toxoplasma igG si igM. De fiecare data mi-a iesit asa: toxo igG 300 si igM negativ. Ma ingrijoreaza valoare mare la IgG, caci am inteles, daca IgM e negativ este bine. Acum in trim II, am facut iarasi analizele si astept rezultatul, sunt foarte ingrijorata si pana ma duc la medic, ma puteti ajuta cu o interpretare? Afecteaza valoare IgG 300 cu ceva fatul? Mentionez, ca sunt insarcinata in sapt 21 acum. Va multumesc.
0
08-03-2010, ora 10:50
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ig G-ul mare nu presupune riscuri, ci indica doar o memorie imunitarabuna aorganismului fata de Toxoplasma.
0
08-03-2010, ora 22:27
oana_patrar
Nu este medic/terapeut
oana_patrar
Buna ziua D-na Doctor...multumiri anticipate pentru sprijinul oferit si nu in cele din urma La multi ani! tuturor utilizatoarelor acestui forum, o primavara frumosa si bebei sanatosi!

Sunt in saptamana a 15-a de sarcina, dupa primele anlize (facute la Medlife) singura problema aparuta este legata de Ac Anti-CMV IgM - Grayzone - 0.95 ( 0.85 nonreactiv, 0.85-1.00 grayzone, 1.00 reactiv), Ac Anti-CMV IgG a iesit reactive - 113.5 ( 6.0 nonreactiv, 6.0 reactiv). D-na doctor ginecolog m-a sfatuit sa merg la Matei Bals pt investigatii si consult de specialitate...insa bineinteles ca ma macina tot felul de ganduri...Mentionez ca am facut si bitestul - care a iesit ok ( risc scazut ), bebele se dezvolta normal, iar morfologia de trimestrul II o fac abia pe 21 april 2010, cea de primul trimestru nu m-a pus sa o fac.
Va rog sa imi spuneti parearea dumneavoastra legata de cele 2 analize, ar trebui sa imi fac griji...mai mari decat mi-am facut pana acum :) ? De unde apare acest CMV...cum anume te infectezi?...Mie mi-e foarte neclara informatia aceasta.nu ar fi trebuit sa se manifeste si la mine la un moment dat?...

Va multumesc anticipat pentru rabdare si astept raspunsul dvs cat de repede se poate.
Toate cele bune!
0
13-03-2010, ora 06:29
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca anticorpii IgM nu sunt in crestere de la o analiza la alta e putin probabil sa fie o infectie acuta.
0
08-04-2010, ora 13:48
panaandreea
Nu este medic/terapeut
panaandreea
Buna ziua!

Sunt insarcinata in 13 sapt. si am facut profilul torch. Problema este ca sunt prea multe pozititve si nu stiu ce se intampla. Daca se poate asi dori macar o parere pana ajung la medicul meu
. V a prezint mai jos rezultatele obtinute:

rubella igG(cantitativ)- rezultatul obtinut este 190, 0 UI/ml
rubella IgM- negativ
toxoplasma IgM- negativ
citomegalovirus IgG- pozitiv
citomagalovirus IgM- negativ
toxoplasma IgG(cantitativ)- 5, 00UI/ml iar valoarea biologica este 6.5 negativ/ml; 6.5dar 8: echivoc se recomanda repetarea recoltarii; 8-pozitiv-250 imunitate veche sau debut al seroconversiei; 250- seroconversie recenta sau persistente a unui nivel ridicat mai vechi
anti herpesvirus 1/2 IgG pozitiv
anti herpesvirus 1/2 IgM pozitiv

Exista probleme cu sarcina? sunt valori bune?
Va multumesc anticipat
0
11-04-2010, ora 18:16
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Toate valorile sunt de tip Ig G, deci infectie veche fara risc.
0
25-04-2010, ora 14:09
danatanase
Nu este medic/terapeut
danatanase
Am citit si eu ceea ce au scris celelalte viitoare mămici despre rezultatele primite în urma anlizelor efectuate şi vreau să vă spun că m-au neliniştit, în sensul că eu am făcut o serie de analize la Synevo recomandate de medicul ginecolog şi deja am intrat în panică, fără a fi primit, însă, încă, rezultatele. Vreau să vă întreb dacă, pentru fiecare dintre posibilele probleme există un tratament corespunzător. Mă panichez foarte repede şi-mi doresc să fac tot ceea ce trebuie pt bebe. Menţionez faptul că bebe-ul meu are doar 11 săpt. Vă mulţumesc anticipat!
0
29-04-2010, ora 08:54
georgianafronea
Nu este medic/terapeut
georgianafronea
Buna ziua! Va rog, ajutati-ma cu un raspuns!
Sunt insarcinata in 32 saptamani si am repetat examenul de toxoplasmoza de unde au reiesit urmatoarele rezultate : IgG - 5 Ul/mL cu interval de referinta 0-6, 50 si IgM - 0, 05 S/CO cu interval 0-0, 90
Spuneti-mi, va rog, daca am motive sa ma ingrijorez! Mentionez faptul ca prima oara cand am facut acest test au fost alte valori: IgG - 0, 9 Ul/mL si IgM - 0, 38 Ul/mL.
Va multumesc!
0
03-05-2010, ora 10:32
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
La dvs.valorile IgM sunt aproape de 0, deci nu pun probleme, mai ales fiind in scadere. Valoarea Ig G indica faptul ca a fost o infectie veche, care nu prezinta risc in prezent.
0
04-05-2010, ora 19:10
danatanase
Nu este medic/terapeut
danatanase
Bună ziua!
Aş vrea să vă întreb dacă este neaparat necesar un nou test de analize de sânge pentru totxoplasmă, în condiţiile în care mi+a ieşit la analize că am o infecţie mai veche. Cel puţin aşa mi-a spus medicul meu.
Valoarea este următoarea: Toxoplasma gondii-Anticorpi lg G 28 Ul/mL
Vă mulţumesc anticipat!
0
12-05-2010, ora 07:56
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu e necesara o alta analiza, decat celmult in trimestrul 3 de sarcina.
0
10-06-2010, ora 13:17
krramer
Nu este medic/terapeut
krramer
Sunt insarcinata in 19 sapt. si am facut profilul torch.
. V a prezint mai jos rezultatele obtinute:

rubella igG - 1234, 0 UI/ml
rubella IgM- 1, 02 COI (cutoff index) - posibila interferenta imunologica (scris cu rosu pe buletinul de analiza)
toxoplasma IgG / 589
toxoplasma IgM- 0, 21

citomegalovirus IgG- 2525
citomagalovirus IgM- 0, 22

ma puteti ajuta cu un raspuns?
Va multumesc anticipat
0
05-07-2010, ora 08:56
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Sunt importante valorile de referinta pentru Ig M - daca sunt negative, atunci Ig G-ul pozitiv este singurul rezultat si indica o infectie in antecedente care nu mai pune probleme in prezent.
Adaugă un comentariu / răspuns
191 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • O nouă metodă poate identifica complicațiile care apar în timpul sarcinii
  • Investigaţiile şi analizele recomandate în timpul sarcinii
  •