Dozare de progesteron

26-09-2008
Mirela Ciobanu
Nu este medic/terapeut
Mirela Ciobanu
Domnule Doctor as dori sa aflu in ce zi a ciclului pot face o dozare de progesteron pentru a afla cu certitudine daca ovulatia s-a produs in ziua a 17-a.Mentionez ca ciclul meu este neregulat variaza de la o luna la alta si este de 29-32 de zile.
5 comentarii
0
27-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca ovulatia s-a produs in ziua a 17-a, nivelul de progesteron poate fi evaluat oricand, din ziua a 18-a pana in a 27-a.

De-a lungul intregii faze luteale (=adica faza care incepe cu ovulatia) nivelul de progesteron trebuie sa fie de cel putin 10 nanograme pe mililitru (un pic mai mult in cazul stimularii hormonale). Cel putin 9-10 zile dupa ovulatie este nevoie de progesteron ridicat, pentru a asigura conditii optime pentru oul fecundat, in caz contrar vorbind de insuficienta luteala (de corp galben), care se trateaza.
0
29-09-2008, ora 00:00
Mirela Ciobanu
Nu este medic/terapeut
Mirela Ciobanu
Va multumesc mult pentru raspuns si prin amabilitatea dumneavoastra si fara intentia de a va rapi prea mult din timp as vrea daca se poate sa-mi raspundeti si la intrebarea postata tot aici intitulata repetarea HSG deoarece raspunsurile dumneavoastra m-au multumit foarte mult.
0
29-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Parerea mea este ca o noua repetare a HSG la 6 luni, de la precedenta si dupa drilling NU este indicata, adica neplacerea si chiar riscurile ar prevala asupra probabilitatii de a afla ceva nou.

Aceasta e numai o parere, e o intrebare strict de ginecologie. Eu ma ocup cu medicina de familie si cu planificarea familiala.
0
30-09-2008, ora 00:00
Mirela Ciobanu
Nu este medic/terapeut
Mirela Ciobanu
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, mi-ati fost de un real ajutor si va doresc multe succese pe plan profesional.
0
28-04-2013, ora 17:42
Elicel
Nu este medic/terapeut
Elicel
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea urmatoarelor analize facute in a 3 zi de menstruatie:
Estradiol 32pg/ml (faza foliculara 21-251pg/ml)
FSH 3.82 mUl/ml (faza foliculara 3.03-8.08 mUl/ml)
Inhibina B 61.26 pg/ml (perioada fertila 45-340 pg/ml)
LH 2.41 mUl/ml (faza foliculara 1.8-11.78 mUl/ml)
TPO 3560.09 Ul.ml (interval referinta 5.61 Ul.ml) - mi s-a pus deja diagnosticul de tiroida autoimuna si mi s-a dat tratament cu eutyrox 25
TSH 2.37 mUl/ml (interval ref. 0.35-4.94mUl/ml)
Free T4 0.9 ng/dL (interval ref. 0.70-1.48 ng/dL)

Progesteron ziua 21: 2.9ng/mL (faza foliculara 0.3; faza ovulatorie 0.8-3; F luteala 1.2-15.9)
In urma acestor analize, mi s-a spus ca nu am ovulatie si mi s-a recomandat Utrogestan 1 pastila/zi incepand cu ziua 16 si apoi sa incerc o stimulare ovariana si inseminare artificiala. Intrebarea mea este daca intr-adevar nu am ovulatie (cu toate ca am facut niste teste si au iesit pozitive) si este necesara aceasta stimulare. In cazul in care iau Utrogestanul si valoarea progesteronului o sa mai creasca, nu este posibil sa am ovulatie si fara aceasta stimulare?
Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul