Doresc un sfat medical pentru tratament antitrombotic

01-12-2010
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mama mea face tratament cu vessel due si detralex timp de 3 luni pentru o tromboza hemoroidala aparuta in urma unui tratament puternic cu celebrex. Deasemenea pentru HTA ia noliprel, concor cor si ar mai fi trebuit sa ia si un antitrombotic pentru ca a avut fibrilatie atriala cu 6 luni in urma. Aspirina cardio nu a suportat-o, avea dureri de stomac, ureea si proteina c crescute, hemoglobina scazuta si retinea apa. Dupa ce a intrerupt aspirina, analizele s-au reglat. A incercat sa ia aflen, nu prea se simtea bine nici cu acesta dar a trebuit sa il intrerupa o saptamana pentru sangerarea hemoroidala. Acum, doctorul cardiolog i-a recomandat sa schimbe Aflenul cu trombex dar i-a spus ca, daca ia trombex-ul impreuna cu vessel-ul exista riscul de a face hemoragii, iar daca nu il ia si asteapta sa termine vessel-ul, poate sa faca mici trombi si deci, a ramas oarecum la latitudinea mamei mele daca sa ia sau nu trombex in timpul tratamentului cu vessel due.
Intrebarea mea este - vessel due este suficient cat sa o protejeze si sa astepte cele 3 luni pana incepe tratamentul cu trombex ? Deja face tratament cu vessel due de 2 saptamani.
- Ar trebui sa faca analize de sange, INR, trombocite, timpul de coagulare sau altele, pentru a vedea daca este nevoie sa ia si trombex ? Va multumesc !
2 comentarii
0
06-01-2014, ora 09:52
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
pentru tromboza hemoroidala sunt bune preparatele apicole supozitor sau ceai de pelin. pentru tensiune sunt destule tincturi.
0
10-08-2014, ora 03:33
mimicutza
Nu este medic/terapeut
mimicutza
Tema, am nevoie
Sa vorbesc urgent cu tine.cum as putea mai privat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.