Doresc sa stiu daca necesita operatie sau cum se trateaza

23-04-2014
monicab73
Nu este medic/terapeut
monicab73
Buna ziua,
am efectuat IRM COLOANA LOMBARA NATIV

secvente efectuate : T2 sag; T1 sag; T2 cor; T2 axial; myelo
si am primit urmatorul rezultat:
Scolioza sinistro-convexa cu accentuarea lordozei lombar inferioare.
Modificari degenerative discale cu hiposemnal accentuat in ponderatia T2 la nivel L2-L3 si L3-L4
Minim retrolistezis L2 si L3
Protruzie discala mediana L2-L3
Herniere discala circumferentiala L3-L4 extraforaminala, compresiva pe sacul tecal.
Protruzie discala circumferentiala L4-L5 extraforaminala, ce amprenteaza sacul dural.
Pe secventa myelo-minime ancose la L3-L4 si L4-L5.
CONCLUZII:
Modificari degenerative discale lombar superior.
Protuzii discale si hernieri discale etajate lombar.
Acest diagnostic necesita operatie sau tratament ?
3 comentarii
0
24-04-2014, ora 11:38
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna ziua! Depinde foarte mult care este starea dvs clinica, adica e important sa stim cum va simtiti, ce simptome aveti. In principiu cu rezultatul de mai sus se poate incerca doar tratament simptomatic (pastile) si eventual fizio-kineto-terapie. Dar pentru siguranta mergeti sa va vada un neurochirurg. Sanatate!
0
24-04-2014, ora 13:04
monicab73
Nu este medic/terapeut
monicab73
Buna ziua! Multumesc pentru raspuns.
Starea mea clinica nu este buna, am arsuri in zona lombara, pe membrele inferioare pana la glezne si amorteli.
A fost sa consult un medic neurochirurg la spitalul judetean prahova la dl. dr. Soare Nicolae si a spus ca nu are ce sa-mi faca ca nu este de operat dar neavand bani de data asta nu a putut nici macar sa-mi dea tratament, a spus sa consult un medic ginecolog ca pe IRM a vazut ceva ce pare a fi kist.
Asa m-am decis sa scriu aici pentru a afla mai multe.
Ce as putea sa fac sa scap de dureri si sa-mi recapat mobilitatea si sanatatea ? Multumesc foarte mult !
0
25-04-2014, ora 11:19
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Mergeti la Reumatologie-BFT sa va dea un tratament si eventual balneo-fizio-terapie. Si aveti grija sa nu faceti efort fizic, sa nu va aplecati cu spatele indoit, sa nu stati in frig, in curent. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •