Doresc o opinie medicala

05-03-2009
dmd1956
Nu este medic/terapeut
dmd1956
Buna ziua,
In urma cu 2 ani la o radiografie pulmonara mi s-a pus diagnosticul de fibroza pulmonara interstitiala.Recom. la pneumatolog si analize de TBC care au fost ok., si o spirograma la fel de ok.Diagnosticul pus a fost BPCO, trata-
ment cu Eurespal si sa nu mai vin daca nu ma las definitiv de fumat.M-am lasat definitiv de fumat acum 5 luni dupa
peste 30 de ani de fumat mai mult din cerinta doctorilor fata de diabet (2 ani)si HTA(5ani)Am dureri in piept mai ales la efort, la frig, am ameteli, tusesc si uneori expectorez cu singe(dimineata).Fac tratament ptr.HTA si BCI si de ceva timp sunt banuit de o angina de efort.Sunt derutat si intreb: am o problema la inima, circulatie sau plamini.Am
53 de ani, lucrez cu greu dupa 35 de ani de munca, am gonartroza bilaterala de mult, diabet cu regim, tratament ptr.
HTA;BCI si problema majora o am cu insuficienta respiratorie.Nu stiu unde sa cer o internare si pentru care afectiune.
2 comentarii
0
05-03-2009, ora 18:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Problema majora este expectoratia cu sange de dimineata.Ultimele analize facute la pneumolog, cele care au iesit normale sunt de acum doi ani ; am inteles ca de atunci alte controale la plamani nu ai facut.Trebuie sa mergi cu trimitere la pneumoftiziologie ; Eurespal nu este un tratament serios pentru BPOC.Deci e nevoie de investigatii noi la clinica pentru boli de plaman.Numai bine!
0
17-02-2010, ora 14:56
Camelia Bogdan
Nu este medic/terapeut
Camelia Bogdan
Fiica me cea mica are 20 de ani, a racit de la colega de camera(locuieste in campusul universitar, si tuseste cu singe, are febra; a fost la asistenta din campus care i-a ascultat plaminii si i-a spus ca e ok.Sunt ingrijorata as vrea sa stiu daca este ceva serios, cu plaminii ei. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.