Dopuri sau ?

29-11-2011
florin_r88
Nu este medic/terapeut
florin_r88
Buna ziua,

Numele meu este Florin, in urma cu jumatate de an am avut otita externa la urechea stanga. Ieri in timp ce faceam dus m-i s-a infudat urechea dreapta si asa a ramas. Prostia mea este ca am bagat ieri dupa ce am iesit din dus betisoare de urechi dar mai rau s-a infudat de tot, nu mai aud absolut deloc cu ea dar nu ma doare, se poate sa fie un dop deoarece cand am bagat betisorul in ureche am vazut ca urechea a secretat f mult. Va rog frumos sa imi spuneti ce pot sa fac deoarece nu sunt in tara, sunt in Anglia si daca o sa merg aici la doctor o sa coste exagerat de mult (bani de care nu dispun) si nu pot sa astept pana peste 2 saptamani cand ajung in tara. M-am gandit la apa oxigenata sau rivanol cum am tinut ultima data cand am avut otita, am si antibioticele care mi le-a dat doctorul dar numai stiu cum se numesc ca am o punga mare la mine.

O zi buna.
2 comentarii
0
29-11-2011, ora 13:24
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu cumva sa iei antibiotice. Acestea nu se iau fara o analiza cu antibiograma in care sa scrie la ce antibiotic este sensibila bacteria.
Daca nu primesti curand un sfat de la un medic ORL si nu poti merge nici in urgenta, intreaba la farmacie ce sa faci, daca poti folosi apa oxigenata in cazul acesta.
Betisoarele acelea nu sunt pentru bagat in ureche, cum gresit se folosesc dese ori, ci numai pentru sters pavilionul extern.
Nu le mai introduce in ureche!
Ar fi trebuit sa ti se faca o spalatura pe canal, poate poti merge totusi la urgenta.
0
29-11-2011, ora 13:50
florin_r88
Nu este medic/terapeut
florin_r88
Multumesc pentru raspuns, o sa incerc cu apa oxigenata si o sa intreb la farmacie daca nu merge o sa ajung in final la medic :) Multumesc.

O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.