Dopuri, sau ce?

05-10-2009
3val
Nu este medic/terapeut
3val
Buna ziua,
Ma numesc V. N. si am trei copii de 9, 6, respectiv 2 ani si 9 luni.
La cei mici ma confrunt cu urmatoarea problema: cand ma uit in urechiusele lor se vad un fel de dopuri, cojite si niciodata, nici dupa baie, nici in rest, nu am reusit cu prosopul sa-i sterg in urechi, in sensul ca nu se ia nimic, nu se scurge nimic din urechile lor. Am senzatia ca asa-zisul "clei" care ar trebui sa se scurga din urechile lor in exterior, ramane acolo, se usuca, se intareste. Deci nu se elimina nimic, in schimb in urechiusele lor se vede cu aspect de dop. Fac comparatie cu baiatul cel mare care are urechile curate si care nu a avut niciodata acest gen de problema.
In urma cu un an, am fost cu copilul mijlociu la cabinet ORL si s-a incercat scoaterea dopurilor cu jet de apa calda, cu seringa. La o ureche a mers ceva mai usor. La cealalta a trebuit sa stea cu apa oxigenata in ureche seara, ca a doua zi sa mergem iar la cabinet unde, dupa indelungi "inmuieri" si repetate jeturi de apa in ureche, a iesit un ditamai dopul, de culoare inchisa si mare, de ma si miram cum de a iesit ditr-o urechiusa asa de mica. Am plecat oarecum linistita, ca problema s-a rezolvat, dar dupa vreo doua saptamani, am observat ca urechile erau iar astupate de niste cojite asemanatoare unor dopuri. Am mers la Spitalul Judetean unde cunosteam o asistenta la ORL, care s-a uitat in urechile sale si a zis ca nu are dopuri, ci niste cojite, i le-a aspirat si a zis ca asa face el. Intrebarea mea este: care e motivul acestor cojite si chiar dopuri? Ce trebuie sa fac eu? Stiu ca nu trebuie folosite betisoarele de urechi, desi la baiatul cel mare am folosit de mic si nu sunt probleme. Ma gandesc sa merg iar la ORL, dar inainte de asta as vrea sfatul dumneavoastra. Ce poate fi?
Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru dimensiunea mesajului.
3 comentarii
0
05-10-2009, ora 18:31
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Motivul este simplu: in organism sunt prea multe substante care nu au ce cauta acolo din alimentatie gresita (E-uri, conservanti, dulciuri, alimente daunatoare, fanta, cola, etc) si in acelasi timp este prezenta si o dereglare la nivel de celula din cauza unor medicamente, vaccine sau toxine din cauza caruia corpul nu mai produce ceara necesara lubrificari urechii in modul in care ar trebui.

Problemele cu urechea (otita, infectii) sunt astfel porgramate.

Problema cu cojile de ceara si cu dupurile poate fi reparata usor cu ajutorul remediilor homeopate. Consultati un medic homeopat si problema va dispare destul de repede daca medicul le gaseste remediul homeopat.

Scosul dopurilor de ceara nu inlatura cauza problemei ci numai efectul ei iar medicina cu toti savantii ei nu vor fi in stare sa va dea nici macar explicatia simpla de mai su ci va vor indruma la ORL-ist sa scoateti dopurile sau sa se uite in ureche cu tot felul de aparate pt. a depista cauza in ureche.

Numai ca cauza nu este in ureche ci in sange sau la nivel de celula si nu se poate detecta de nici un ORL-ist.

De exemplu cu remediile homeopate Pulsatila si Silicea puteti repara cu mare probabilitate singura acest fenomen dupa numai cateva granule. Trebuie sa ajutati copiilor sa se hraneasca si mai sanatos si sa evitati conservantii si E-urile din alimentele industriale.

La copii remediile homeopate ajuta f. repede, des chiar vazand cu ochii.

Majoritatea copiilor din ziua au metabolismul de siliciu dereglat MASIV din cauza vaccinurilor exagerat de multe si care contin mercur. Acest mercur primit in doze mari ( 25-50mg pe vaccin deregleaza acest metabolism in mod direct si aduce daune de lunga durata organismului.

La ORL-ist va puteti duce numai sa scoata dopurile pe care nu sunt in stare sa le impiedice.

Pt. problemele copiilor puteti multumi deci medicinii iar pt. neputinta de a-i vindeca tot ei.

Daca nu aveti cum sa consultati un medic homeopat cumparati de la o farmacie homeopata Pulsatila CH30 si Silicea CH30 si dati copiilor cate o singura granula de Silicea timp de 3-4 luni o SINGURA DATA pe luna (adica la fiecare 4 saptamani cate o granula).
Un tub cu 90 de granule costa in jur de 6 lei. Le gasiti la farmaciile Dona sau Help net dar nu la toate filialele, trebuie sa intrebati.

Chiar si orice adult din ziua de azi are nevoie de Silicea de cateva ori pe an. Sa zicem la fiecare 2-3 luni cate o granula. Indicatiile sunt: peile uscata, par prost, probleme cu articulatiile, cosuri, sistem imunitar slabit.

Efectul de la Silicea este incet si apare de abia dupa ceva timp. Silicea va intari si sistemul imunitar la copii, ca efect secundar benefic si multe alte probleme.

Daca le folositi raporatati aici efectul ca sa se convinga si alti cat de usor de poate vindeca ceva cu remediile si cunostintele adecvate.

Pulsatila il puteti folosi la copii la raceli si la multe alte boli, fiind un remediu tipic pt. copii. Copii care au nevoie de Silicea au nevoie si de Pulsatila. Se da insa numai atunci cand simptomele copiilor corespund cu descriptia remediului pe care o gasiti mai jos.

Informati-va despre homeopatie in linkurile puse de mine aici pe forum, cumparati o carte de homeopatie
sau cititi in internet, de ex. aici www.leacuri.net/afectiuni.htm

Informatii despre remediul Silicea :
www.romedic.ro/silicea-silica--0P9069
0
06-10-2009, ora 09:25
3val
Nu este medic/terapeut
3val
Pentru Scarface:

Multumesc pentru raspunsul atat de consistent, doar ca motivul problemelor copiilor mei nu poate fi cel expus de dvs. Ma straduiesc sa le asigur copiilor o alimentatie cat mai sanatoasa, sucuri din comert - extrem de rar, doar la sarbatori, dulciuri - cu masura si in general facute in casa, fara bomboane, caramele. Fructe - zilnic. Vaccinuri - doar cele obligatorii ale copilariei, nici pe cele antigripale nu le fac, incerc sa previn racelile prin intarirea sistemului imunitar cu produse naturiste. In plus, baiatul cel mare beneficiaza de acelasi regim ca si cei mici, insa nu are aceasta problema.
Eu va multumesc pentru timpul acordat si pentru sugestii. Urmeaza sa consult site-urile recomandate.
0
06-10-2009, ora 14:37
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Copilul dvoastra are in orice caz simptomele remediului Silicea iar vaccinele distrug in mod dovedit metabolismul lui.
Acesta este un fapt si o realitate. Faptul ca dvoastra auzind pt. prima oara de acest lucru nu va puteti inchipui ca poate sa fie asa (nici nu trebuie sa fie, este doar o mare probabilitate) este normal.
Deja un singur vaccin ajunge pt. deregla acest lucru, iar copii au facut cu siguranta mai multe si sistemul imunitar al noilor generatii este oricum mult mai slabit decat pe vremuri incat si un singur vaccin obligatoriu ajunge pt. a indeplini aceasta sarcina. Primii copii sunt totdeauna sunt mai sanatosi oricum si depinde si de generatie, de vaccine, de MII de factori care pot face diferenta intre oameni.
Sunt copii care mor de urma vaccinelor pe care lea.ti facut copiilor, aici nu se poate generaliza.

In plus mercurul din mediu, mancare si plombe pe care ca mama cu siguranta la-ti avut si il aveti in corp are acelasi efect ca si cel din vaccin. Mercuriul se cumuleaza in corp si este in homeopatie antidotul siliciului.
Este bine cum tratati copiii, dar nu ajunge pt. o viata perfect sanatoasa, dupa cum vedeti.
Daca este de la vaccine sau nu dauna nu este relevant, relevant este faptul ca un remediu homeopat ii poate vindeca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.