De aprox 4 ani avea o durere de gat dar la exudat nu iesea nimic anormal

14-03-2009
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Sotul meu, de apx 4 ani avea o durere de gat dar la exudat nu iesea nimic anormal.Nu i s-a dat tratament pt ca nu se cunostea cauza acestei dureri si dupa mai multe vizite la medic a invatat sa se obisnuiasca cu aceasta jena, o senzatie de uscaciune a faringelui, senzatia de gat umflat.

De curand a facut analizele de sange si Aslo era 400.Intrucat medicul s-a gandit ca poate fi o eroare i s-a recomandat sa repete peste 2 saptamani testul ASLO. Acesta crescuse la 600.

Gandindu-se ca acest aslo marit poate fi de la durerea de gat, a fost trimis la ORL.Acum urmeaza un tratament cu Klacid 500mg - 1cp /12 ore timp de zile, mai are 3 zile si termina tratamentul.
I s-a recomandat sa repete aslo dupa 30 zile de la terminarea tratamentului.

l are si cateva maselecare au fost curatatede carie la varsta de 19 ani (acum are 40 ) si nu s-a mai dus sa-i plombeze.Una dintre ele, face foarte frecvent abces si el il sparge. Poate fi aceasta cauza principala pt aslo marit ?
Daca focarul de infectie ar fi acesta si nu gatul, cat de eficient este tratamentul cu Klacid ?
Cand si in ce conditii se poate trata aceasta infectie a dintilor fara risc de complicatii ?



> > El are si probleme mai vechi cu dintii, care fac deseori abces.
> Pot fi si de la dinti aceste probleme cu Aslo si durerea de gat ?
> >
> > Cum putem sa rezolvam aceasta situatie ca sa nu se agraveze ?
> >
> > In afara de aslo marit, si proteina c a iesit pozitiva la analize.
> > Fosfataza alcalina era si ea usor marita 180 ( normal 40-150) dar dr de familie spune ca aceasta fosfataza e normala intrucat la barbati (40 ani are sotul meu ) poate ajunge chiar la 270.
> >
> >
> > Va multumesc anticipat,
11 comentarii
0
14-03-2009, ora 12:23
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
In partea de jos a mesajului a aparut din eroare o parte altui mesaj trimis unui medic orl.
0
18-03-2009, ora 15:11
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Buna ziua! ASLO in general creste in infectii cu streptococi. Acestia de regula se gasesc la nivelul gatului...cum este si caul sotului dvs. O crestere a ASLO poate fi influentata si de problemele dentare, dar atat timp cat gatul doare...sigur are infectie streptococica la acest nivel. Nu spun aici ca problemele dentare treb nerezolvate.
0
18-03-2009, ora 15:15
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Tratamentul dentar se poate face oricand...cat mai repede..daca exista puroi...si nu sunt riscuri...
0
18-03-2009, ora 22:57
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Cum pot sa ma asigur ca un DCR este intr-adevar aur platinat (procentele de aliaj ) laboratorul ofera un certificat de garantie, pot urmari lucrarea ca sa ma asigur ca este calitatea comandata ? Ce puteti sa-mi spuneti ?

Nu vreau sa mi se faca acest dcr din maselele altora, de aceea as vrea sa va rog sa-mi dati un sfat cum sa procedez.Sunt stresata rau.

Online
0
13-04-2009, ora 09:49
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
Pentru a nu mai fii stresata, solutia ce-a mai simpla este de a utiliza un pivot de fibra de sticla
0
29-04-2009, ora 14:58
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Va multumesc.Asa am procedat in cele din urma (reconstituire cu pivot din fibra de sticla ). Am renuntat la cabinetul care imi propusese dcr din aur.
Acum s-a luat amprenta pt coronita metalo-ceramica.
Urmeaza sa fie facuta proba cu metalul. Aceasta parte din metal cum se sterilizeaza ?
0
29-04-2009, ora 17:39
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
O data prin turnarea metalului la peste 900°C, si pe urma prin solutii de sterilizare la rece
0
07-05-2009, ora 00:15
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Va multumesc foarte mult.Eram ingrijorata.
0
14-05-2009, ora 09:51
valentin57
Nu este medic/terapeut
valentin57
am observat ca in partea stanga jos la sfarsitul randului de masele mi-a aparut o gaura neagra in gingie,
am luat un betisor cu vata si am incercat sa curat zona, dar cand am apasat am observat ca este solida zona. Am luat un ac si l-am bagat in gaura, am descoperit ca am o masea sub gingie care nu se vede deloc. In randul de masele vizibile nu lipseste nicio masea. Nu am dureri, dar ma gandesc ca nu este normal sa am o masea in plus ascunsa sub gingie. Ce ar trebui sa fac ? multumesc anticipat pt raspuns.
0
14-05-2009, ora 10:00
valentin57
Nu este medic/terapeut
valentin57
Am descoperit ca acea masea este normal sa existe, numai ca la mine este in totalitatea acoperita cu tesut, "cu gingie", nu se vede deloc. Eu am mai fost o data la medic, cand eram mai mic, pt ca am avut gingivita, si mi-a dat cu o solutie, la sfarsitul fiecarui rand de masele, pt ca aveam tesut peste ultima masea, iar acea solutie "dizolvat" tesutul. Acum este posibil ca tesutul sa fi crescut la loc si sa fi acoperit maseaua sau maselele in intregime, pt ca este posibil sa am si aseaua de minte la fel. Ce ar trebui sa fac
0
14-05-2009, ora 14:27
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
sa mergi sa-ti faci o radiografie panoramica si sa mergi la un dr stomatolog. nu stiu despre ec substanta care dizolva solutii vorbesti...pe sub gingia care-ti acopera partial gingia intra manacare si se inflameaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: