Domnule Doctor nu ocoliti va roog!e necesar sa iau postinor?

13-10-2010
naddia
Nu este medic/terapeut
naddia
Va rog am nevoie de un raspuns.Iau pilule contraceptive Harmonet de mult timp si azi 12.10.10 am luat ultima pilula.Sunt ingrijorata pt ca saptamana trecuta am fost un pic racita si am baut cateva zile la rand Coldrex, Fervex si ACC iar acestea contin paracetamol.Paracetamolul este mentionat pe prospectul anticonceptionalelor cum ca le-ar scadea eficienta.Ultimele plicuri de-am baut sambata.Azi am avut contact sexual neprotejat, cu finalizare si mi-am adus aminte ca am luat plicurile de raceala.Ce sa fac?sa iau postinor sau sunt protejata de pilulele Harmonet?sambata ar trebui sa imi vina menstruatia
3 comentarii
0
13-10-2010, ora 22:35
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu este cazul sa luati Postinor, deoarece doza de Paracetamol este insuficienta ca sa scada semnificativ efectul anticonceptional.
0
14-10-2010, ora 09:58
naddia
Nu este medic/terapeut
naddia
Va multumesc mult Domnule Doctor, chiar m-ati linistit ca intrasem in panica deacum.O zi buna va doresc!
0
23-02-2011, ora 20:18
elenit@16
Nu este medic/terapeut
elenit@16
DOMNULE DOCTOR am vazut k raspunde-ti la intrebarile femeilor va rog din suflet dati-mi si mie un sfat. Am fost la control acum 3 luni ptr k nu aveam ciclu de 8 luni si mia zis k am un kist de 5 cm sa iau harmonet 3 luni le-am luat si acum ieri am fost iara la control si surpriza sunt gravida in 4 luni imi doresc un bebe din tot sufletul meu ma facut cea mai fericita aceasta veste dar sunt speriata k am luat harmonet 3 luni de zile in timpul sarcinii, , acum trebui sa mai ast o luna sa fac 3d sa vad cum e bebelu ce credeti mia afectat cu ceva ???? si precizez k am scos si o masea dp care am luat ampilica vreo 3 zile..ast un rasp va multumesc din suflet
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul