Domnule Doctor Mihalache, despre candida

04-05-2010
lucky4me
Nu este medic/terapeut
lucky4me
Am si eu o problema cu candida, am descoperit-o in urma cu o luna de zile intrucat am avut simtome specifice acestei boli, am fost la ginecolog si s-a descoperit ca intradevar am aceasta boala.Mi-a prescris un tratament cu Lomexin crema, Ciprofloxacin pastile si o cutie de 10 ovule dar nu mai stiu cum se numesc.Tratamentul era pentru 10 zile dar in imaturitatea varstei si a neconsientizarii de ce poate face aceasta boala dupa 8 zile de tratament am avut relatii sexuale.As vrea sa mentionez ca in aceste 8 zile de tratament, 5 am fost in timpul menstruatiei.Dupa contactul sexual, am avut in continuare mancarimi dar nu asa de grave si dese, numai am usturimi la urinare, dar am acea scurgere vaginala care in timpul tratamentului imi disparuse.Am reluat tratementul tot cu Lomexin crema, Cuminol pastile, Canesten ovule si bai cu Tantum Rosa, si am de gand sa-l respect cu sfintenie de aceasta data.Intrebarile mele insa sunt:Ar fi putut candida sa recidiveze intrucat nu am respectat tratamentul si am intretinut relatii sau as fi putut sa iau boala de la partener( as vrea sa mentionez ca prima oara sunt aproape sigura ca nu am luat boala de la el) sau eu i am dat lui boala, si daca este asa si la el nu se manifesta ar trebuii ca si el sa urmeze un tratament si daca da ce fel de tratament?Va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.