Domnlui Dr. Marius Uscatu

14-01-2016
arseneasn
Nu este medic/terapeut
arseneasn
BUNA ZIUA. am fost operat de ruptura a tendonului achilian picior drept pe data de 29 decembrie, operatia a decurs bine nu am avut dureri.a doua zi de la operatie piciorul mi a fost pus intr o atele gipsata pe talpa piciorului si gamba pana la genunchi, pe tibia piciorului fara gips, si laba piciorului direct la 90 de grade.e normal?nu trebuia fixata in echin primele 2 sapt? Au trecut 2 saptamani de la operatie nu am avut nici o durere am coborat etaje am ucat in carje fara sa pun piciorul jos dar de 2 zile ma doare cand ma ridic in picioare pe gamba si nu inteleg de ce.la pansat imi scoate atela si nu piciorul nu este umflat operatia arata f bine, sunt ingrijorat ca poate nu mi lapus cum trebuia in gips.astept raspunsuri multumesc
82 comentarii 12 3 Înainte ›
1
14-01-2016, ora 19:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Singurul care vă poate îndruma asupra protocolului post-operator este chirurgul care v-a operat, deoarece este singurul care cunoaste situatia intra-operatorie, dificultatile, stabilitatea montajului etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-01-2016, ora 19:20
arseneasn
Nu este medic/terapeut
arseneasn
Dar din experienta dumneavoastra e normal sa mi l puna in gips la 90 de grade din a doua zi de la operatie?va multumesc
0
14-01-2016, ora 19:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, nu am participat la operatie, pentru a putea aprecia corectitudinea tratamentului post-operator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-01-2016, ora 19:25
arseneasn
Nu este medic/terapeut
arseneasn
Ma refer daca ati intalit cazuri la care e a fost pus piciorul in gips la 90 de grade a doua zii de la operatie
0
14-01-2016, ora 19:27
arseneasn
Nu este medic/terapeut
arseneasn
Ma sperie ca nu e ceva normal si din cauza aceasta am cerut ajutorul dumneavoastra v multumesc
0
14-01-2016, ora 19:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Raspunsul este simplu: eu personal nu am utilizat niciodata gipsul, ci numai orteza cu unghi variabil al gleznei (am operat in Franta, in anii 2004-2007).
Nu insamna ca varianta cu gips nu este corecta, insa eu nu am experienta gipsului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-01-2016, ora 19:44
arseneasn
Nu este medic/terapeut
arseneasn
Va multumesc mult sper ca totul sa fie bine
0
01-08-2016, ora 01:42
Maxer A
Nu este medic/terapeut
Maxer A
Buna seara d-l dr. Am o fetita de 7 ani si anul trecut in luna mai 2015 am avut piciorul in gips 2 sapt. fara a calca pe el dupa ce dr ortoped ne.a spus ca avem o fiura mica deasupra degetelor de la piciorul stang. Nu a avut dureri la calcat doar f putin daca misca laba piciorului stanga-dreapta sau fata-spate. Ideea este ca nici macar nu ne putem da seama ce sa intamplat fetita fiind foarte energica. Prblema noastra este ca de un an si 2 luni piciorul a ramas putin mai umflat ca celalalt dasupra degetelor fara nici o urma de durere doar cu un oarecare deranj la incaltaminte. Am mai fost de 2 ori la control si ni sa spus sa lasam copilul sa isi desfasoare activitatea in mod normal ca nu e nici o probl. atata timp cat nu o doare. Am refacut si filmul in februarie 2016 deoarece fetita a urmat scoala de sky si am vrut sa ne asiguram ca nu este nici o problema. Piciorul se umfla putin mai mult acum pe perioada caldurii si este si solicitat toata ziua si cu bicicleta si cu role. Repet fara durere. Aceasta umflare pe mine ma deranjeaza si vreau sa ma asigur ca nu vor fii urmari mai tarziu. Medicul a spus ca acea umflare este ca un mecanism de aparare pe care il dezvolta organismul in zona in care a fost lovit. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns si ma scuzati ca am intrat in prea multe detalii dar am vrut sa fiu cat mai explicitata. Va multumesc
0
01-08-2016, ora 09:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fara o examinare clinica directa este absolut imposibil sa emitem un aviz competent.
Probabil ca este vorba despre hiper-utilizarea (supra-solicitarea) piciorului.
Se impune, logic, reducerea acestei solicitari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-08-2016, ora 06:44
CodruțRistoiu
Nu este medic/terapeut
CodruțRistoiu
Buna ziua, domnule doctor as vrea sa va adresez o intrebare!
Pentru început am 19 ani si joc fotbal la nivel mediu eu am o ruptura de maleolă care din spusele medicului este dificila.
M-i s-a spus ca dacă eram mai in vârsta decizia e operația am 5 saptamâni de când sunt la ghips, as vrea sa va întreb dacă refacerea va fi făcută cu ghipsul cât timp nu voi putea juca fotbal ce va trebui sa fac pentru o recuperare rapida si eficientă?
Din câte am înțeles Si in zona talusului este un, , spațiu" care nu este prea mic ce va trebui sa fac?
Sau
Dacă voi recurge la intervenția chirurgicală voi mai putea profesa in continuare in ceea ce fac(fotbal)!
As fi recunoscător dacă ma veți putea ajuta cu un sfat!
Va mulțumesc!
0
07-08-2016, ora 10:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- exista sute, poate mii de fracturi maleolare, avand tratamente si prognostice profund diferite;
- conduita terapeutica (operatie versus imobilizare) se stabileste in functie de dosarul radiologic complet;
- la ora actuala, in Occident, se prefera "chirurgicalizarea" acestor fracturi, mai ales la tineri: numai prin interventie chirurgicala se poate restabili congruenta articulatiei cu precizie milimetrica (imobilizarea gipsata ofera doar o reducere "aproximativa" a fracturii, premisa a unei dezvoltari artrozice ulterioare).
- daca exista un dubiu asupra imaginii radiologice de la nivelul talusului, situatia se schimba fundamental. Se impune obligatoriu explorare imagistica suplimentara prin Computer-Tomograf (nu RMN !), deoarece fractura talusului este infinit mai severa decat o fractura maleolara, avand un mare potential invalidant.
- este greu de crezut ca se mai poate opera la 5 saptamani de la fractura, insa o fractura a talusului necesita o atentie speciala;
- cat priveste practicarea foot-ball-ului dupa un astfel de traumatism, opinia mea este extrem de ferma: foot-ball-ul este un sport fabulos de agresiv pentru glezna, pe care o distruge repede. Daca se adauga si o fractura maleolara, distrugerea totala nu va avea lor la 35 de ani, ci mult mai devreme.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-04-2017, ora 15:51
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Dle dr

Am fost operat de ruptura de tendon achilian in data de 13.02.2017. Am trecut prin toate etapele de fixare a atelei gipsate. Sunt in a 10 saptamana de la operatie. Am inceput deja exercitiile de recuperare, kinetoterapie, insa piciorul mi se umfla putin. Asta nu ma deranjeaza foarte tare cum ma deranjeaza durerea in calcai. Nu pot sta in picioare mai mult de 30 minute. Daca ma pun jos si ma odihnesc, durerea dispare. E normal sa ma doara calcaiul? Daca da, cam cat mai dureaza acest lucru? Astept raspunsul dvs.
Multumesc.
0
25-04-2017, ora 23:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Durerea calcaneeana este cvasi-normala si poate dura luni de zile.
Desigur ca doar chirurgul operator se poate pronunta in cunostinta de cauza, in functie de situatia intra-operatorie, de datele D-voastra personale, de procedeul chirugical utilizat etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-05-2017, ora 03:09
Anelisa Luca
Nu este medic/terapeut
Anelisa Luca
Buna dimineata, dl. Dr.! Va rog din tot sufletul, daca puteti, sa imi raspundeti si mie! V-am relatat in privat lunga mea poveste, in 2 mesaje. Va multumesc anticipat!
0
08-05-2017, ora 09:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am raspuns in privat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-05-2017, ora 13:13
raluca***
Nu este medic/terapeut
raluca***
Buna ziua,

Am 67 de ani si am fost diagnosticata cu gonartroza la genunchiul stang. Mi s-a recomandat sa fac intraarticular Hyalone.Imi puteti spune ce efecte secundare exista in ceea ce priveste aceasta procedura de injectare direct in articulatie?


Multumesc!
0
30-05-2017, ora 17:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Gonartroza reprezinta distrugerea cartilajului articular, datorata supra-solicitarii de ordin mecanic.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: greutate/inaltime, antecedente traumatice, reumatologic-inflamatorii etc
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-05-2017, ora 18:19
raluca***
Nu este medic/terapeut
raluca***
Buna ziua,

Inaltime 165cm, greutate 60 kg.Nu exista antecedente traumatice.Ma intereseaza sa stiu daca procedura in sine de injectare intraartucular prezinta efecte secundare.ce parere aveti despre acest produs ce mi s-a recomandat, Hyalone?

Va multumesc!
0
30-05-2017, ora 19:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am cateva zeci de motive obiective pentru care sunt total impotriva acestro infiltratii.
AS prefera, insa, sa nu ma pronunt in public cu argumente impotriva acestui gen de solutii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-09-2017, ora 22:53
Ylyana
Nu este medic/terapeut
Ylyana
Buna seara,
Dupa o buna perioada de timp, revin cu o rugaminte la dvs.
De ceva vreme, imi apare o durere de glezna, in zona talusului. Durerea e in fata gleznei si pe lateralul interior, pe o linie dreapta, si cand apare pur si simplu nu mai pot merge. Parca mi se taie piciorul.
De cele mai multe ori durerea dispare imediat, dar mi se intampla ca ea sa persiste mai mult timp.
Nu am suferit niciun traumatism si nici nu se umfla glezna. Acum doi ani, la acelasi picior am fost operata de coxartroza si mi s-a implantat o proteza de sold necimentata. Din acest motiv, cred ca nu pot face un RMN de glezna.
Daca se poate, as dori sa aflu parerea dvs. Multumesc mult.
0
17-09-2017, ora 01:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-09-2017, ora 00:01
david121
Nu este medic/terapeut
david121
Buna ziua,

imi cer iertare daca nu am postat unde trebuie.
Ma numesc David, am hemofilie tip A, forma severa.
Sufar de artoraza grad 4 la gezna drapta. Mi s-a tot spus sa fac artrodeza, dar inca aman. Am 23 de ani, 1.70 cm si 64 de kg.
Datorita problemei de la glezna drapta, imi spurasolicit piciorul stang( nu am sangerari pe articulatii dar il simt solicitat, este si mai dezvoltat ca cel drept). Zilele trecute, genunchiul drept mi-a fugit in spat. Pur si simplu stateam in picioare si mi s-a dus in spate. Am simtit o durere frontala, sub rotula. O durere de suprafata.
In cateva ore s-a unflat, am facut factor dar nu s-a retras... Am ramas in pat 2 zile folosind comprese cu apa rece si Ketonal gel, se desunfla dar cand incep sa merg se inflameaza putin.
Imi puteti da un sfat?
Va multumesc anticipat!
1
19-09-2017, ora 11:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Singurul sfat este sa consultati un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-05-2018, ora 19:52
vise_colorate84
Nu este medic/terapeut
vise_colorate84
Buna ziua
Luni am umflat de dimineata de la ora 11 până la ora 23: 30. La un moment dat pe la ora 18 a început să mi se umfle tare glezna. Și s-a tot umflat. Am stat cu piciorul în pat și mai inalt. Pe o perna. A doua zi a fost mai dezumflata glezna dar mergând din nou s-a umflat. Azi vad si niște semne de vanatai pe laba piciorului. Ce ar putea fii? Mentionez ca nu ma doare. Multumesc
0
04-05-2018, ora 09:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Exista sute, poate mii de ipoteze terapeutice.
Fara un examen clinic direct este absolut imposibil de diferentiat originea reala a suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-06-2018, ora 01:27
zipinternal
Nu este medic/terapeut
zipinternal
Domnului Doctor Uscatu, in primul rand va multumesc pentru faptul ca acordati timp acestui mesaj!

Am varsta de 21 de ani, inaltimea de 165 cm, greutatea de 50kg, activitatea fizica este sedentara cu tentative de a fi activa mai mult.
Acum 4 saptamani dupa o plimbare ceva mai lunga pe jos (nimic iesit din comun de mult), fara sa pot spune ca am calcat gresit in vreun moment, a inceput sa ma doara la piciorul stang la partea de putin mai jos de degete. Este o zona destul de mica, nu degetele ma dor, ci partea imediat dupa degete, intre degetele 2 si 4.. De 4 saptamani simt un disconfort destul de mare atunci cand calc pe acel picior, numai atunci cand calc pe el. In toate aceste saptamani am redus la maxim toate activitatile mele, am mers cu masina oriunde a fost absolut necesar sa merg, insa durerea inca este prezenta atunci cand calc pe picior. Nu a fost o umflatura foarte vizibila in primele zile, la palpare nu se simte diferit fata de celalalt picior. De mers pot sa merg, insa dupa ce merg timp de 5 minute se resimte un disconfort din ce in ce mai mare. Tin sa precizez de asemenea ca folosesc cu predominanta incaltari cu talpa plata de genul sandalelor si tenisilor Converse.

V-as fi profund recunoscatoare daca mi-ati putea spune despre ce este vorba si care sunt posibilele rezolvari la aceasta problema. Am sperat in tot acest timp sa se rezolve cu repaos si grija, insa din pacate nu s-a putut.
Multumesc anticipat!
1
24-06-2018, ora 10:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Poate fi vorba despre o fractura "de stress" a metatarsianului 2, 3 sau 4.
O examinare clinica (si, eventual, o radiografie) poate elucida problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
1
24-06-2018, ora 11:02
zipinternal
Nu este medic/terapeut
zipinternal
Am facut o radiografie si nu se vede absolut nimic anormal la ante-piciorul meu... Stiti ce ar putea fi in acest caz?
Multumesc pentru raspuns!
0
24-06-2018, ora 11:41
zipinternal
Nu este medic/terapeut
zipinternal
M-am uitat pe radiografii ale unor persoane cu fractura de stres a metatarsianului si radiografia lor arata ca a mea, cu o mica ‘pata’ in dreptul unui os. Multumesc frumos pentru elucidare, imi puteti spune ce as putea face in plus fata de a nu ma deplasa? Si in cat timp ar putea trece, avand in vedere ca deja au trecut 4 saptamani in care am limitat absolut tot la strictul necesar?
Inca o data, va multumesc foarte mult!
1
24-06-2018, ora 12:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tratamentul este functional, adica aveti dreptul sa calcati pe picior, insa limitand deplasarile la strictul minim necesar timp de 8-10 saptamani.
Fractura consolideaza in 10-12 saptamani, iar piciorul ramane umflat (inflamat) timp de 3-6 luni, in functie de modul in care il utilizati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
82 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: