Doamna Doctor o mica poveste

03-06-2013
Dan21
Nu este medic/terapeut
Dan21
Din cate am vazut nu se raspunde la unii oameni, cazul meu. Am lasat undeva mai jos doar 4-5 analize, vad ca nimeni nu raspunde. Dar hai sa trecem la treburi mai importante. Doamna Doctor sau Domnilor Doctori, ce poate face un om atunci cand se duce in 3 spitale diferite din tara, respective orasul meu Hunedoara, Timisoara, Bucurest Fundeni, in toate cazurile analizele nu arata vre-o anomalie in analizele de sange, desi pacientul se simte rau, dureri in corp, slabire ( 42 kg), in toate cele trei spitale se sugereaza la externare un control PSIHIATRIC ? Ciudat este ca atunci cand slabaesti si te plangi de dureri in anumite zone a corpului esti trimis la Psihiatrie!!! Dar viata iti ofera si o a doua sansa. Fiind internat intr-un alt spital din Bucuresti ( Colentina), mi-am cerut voie sa caut un tomograf in Bucuresti ( aceste lucruri se intamplau in 2004). Cumva am reusit sa ajung la un spital al Ministerului de Interne ( nu cunosc Bucurestiul), acolo am dat de un Doctor care facea Tomograf, ma vazut in ce hal aratam la 42 kg, cred ca de mila ma primit. Mi-a facut un Computer Tomograf din cap pana in zona abdominala... Ce credeti ca a iesit Doamna Doctor ? Pai rezultatl a fost : TUMOARE GLANDA TIROIDA si TUMOARE de MEDIASTIN. In final, CITOSTATICE pentru Tumoarea de Mediastin, apoi OPERATIE de Glanda Tiroida, care este scoasa TOTAL. Rezultat BIOPSIE, facut la Institutul Oncologic CLUJ, este : CARCINOM PAPILAR. O scurta intamplare a vietii mele.
Doamna Doctor sau si Domnilor Doctori, ce ne facem cu ANALIZELE MEDICALE, ce ne facem cu TIPURI de CANCER in care analizele nu arata ca ar fi ceva suspect ? Ce ne facem cu suferinta oamenilor, nu mai zic de Umilinta la care suntem supusi ? Imi este foarte greu cand ma gandesc prin cate am trecut si sa fi umilit, in spital, considerandu-te din partea medicilor un bolnav PSIHIC, trsit dar asta este Realitate, sunt sigur ca si alti oameni probabil au trecut prin asa ceva.
Daca as fi acceptat sa fiu Internat intr-o clinica de Psihiatrie ? pentru ca la un moment dat ajungi sa nu mai iti pese de viata si accepti din partea Medicilor sa te duci acolo unde te trimit ei, ( Nu toti medici sunt asa cum sunt, mai sunt si medici care te inteleg si incearca sa te ajute)
Au trecut ceva ani, nu ma simt grozav dar inca TRAIESC.
Am lasat undeva mai jos doar 4-5 analize, poate cineva raspunde ? dar nu este nici o problema daca nu sa raspuns la intrebare, stiu raspunsul, mergeti la Doctorul de Familie.
In incheiere doresc sa urez tuturor oamenilor SANATATE si Speranta la o viata mai buna.
2 comentarii
0
03-06-2013, ora 10:52
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Dan imi pare tare rau pentru ca a trebuit sa treci prin toate astea...Nu sunt medic, ti-am citit doar povestea trista si m-am intristat si eu.Ce sa spun...sunt medici si medici, unii competenti iar altii mai putin. Sa nu iti pierzi speranta niciodata! Vroiam sa te intreb daca ai auzit de ciuperca tibetana? Am aflat si eu curand de ea iar cei care o folosesc se simt minunat, ma gandeam ca poate te va ajuta si pe tine.Poti cauta informatii pe net(asta in cazul in care nu stii despre ea si despre kefirul obtinut din ciuperca)!
Multa sanatate iti doresc!
0
03-06-2013, ora 19:41
Marioara Kasli
Nu este medic/terapeut
Marioara Kasli
Buna ziua domnul doctor, as vrea sa va intreb ceva in legatura cu durerea de picioare. Mai intai am 46 de ani, 115 kg si stau toata ziua in picioare(lucrez in domeniul hotelier). Mai intai durerile au inceput la glezne care s-au umflat si simt ca niste junghiuri de cutite cand merg.Apoi durerea s-a mutat in talpa, in special la calcaie si durerea de glezna se muta de la un picior la altul.Dimineata cand ma trezesc pot cu greu sa pasesc.Uneori noaptea durerea se duce in sus pe picior parca in oase si simt ca o arsura.Puteti sa-mi dati un sfat in legatura cu aceste dureri? Va multumesc!




Cu respect,
Marioara Kasli
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.