La 32 de ani am facut pentru prima data otita

25-02-2014
ioanaprf
Nu este medic/terapeut
ioanaprf
Buna ziua! Dnule Dr. Flueraru, sunt o pacienta de-a dvoastra din Iasi (am fost cu fetita la Dvoastra si ne-ati ajutat enorm sa trecem cu bine peste episodul resectiv). Acum problema este la mine. La 32 de ani am facut pentru prima data otita. Totul a debutat a cum o saptamana, cu o viroza netratata corect (inca alaptez si avand si fetita racita am zis sa o afecteze si tratamentul meu care trece in laptele matern. Astfel, noaptea trecuta am ajuns la un ORL ist in iasi si am fost diagnsticata:
1. Otita medie acuta congestiva US
2. Disfuctie tubara UD
3. Faringo-laringita subacuta
4. Risnosinuzita acuta etmoido-maxilara.

Tratament: augmentin 1g/12h
fluimucil 600mg - 1/12h
brufen 400mg - 1*2ori pe zi
aerosoli cu dexametazona 1/2 fiola, acc 1/2 fiola si 3ml ser
toate acestea 7 zile

Am inceput tratamentul, Acc in aerosoli nu am gasit si fac fara el. Sunt dupa doua doze de augmentin si am ambele urechi infundate, cea stanga simt o presiune imensa inauntru, in dreapta doar un usor disconfort.

Va rog sfatuiti ma ce sa fac, la Pascani nu pot ajunge din cauza serviciului, va implor sa mi raspundeti aici. Multumesc!
16 comentarii
0
25-02-2014, ora 07:38
ioanaprf
Nu este medic/terapeut
ioanaprf
Buna dimineata! Dnule Dr. in dimineata aceasta m am trezit fara auz la US si cu o presiune la UD. sunt fosrte spereata, este normal asa ceva? am luat doar doua doze de antibiotic, nu mai am dureri (stiu ca nu inseamna ca e ok) insa ma sperie ca nu mai aud deloc cu urechea stanga. Va rog sa imi raspundeti! Dupa amiazaa sunteti la cbinet su numai dimineata?
0
25-02-2014, ora 11:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt la program conform programarilor
.. imi anuntati ora
0
04-03-2014, ora 16:42
ioanaprf
Nu este medic/terapeut
ioanaprf
buna ziua!

dnule doctor, am fost miercurea trecuta la dvoastra (pacienta cu copilul si mama sa mai tarziu). am terminat tratamentul cu antibiotic de duminica seara, acum iau doar tratamentul dvoastra. Nu mai am secretii, nu mai tusesc absolut de loc, dureri in urehi nu am, insa urechea cu probleme, us, imi este infundata mereu iar in ud simt presiune. stiu ca ati spus atunci ca nu va fi ok imediat cum termin antibioticul, insa nu este grav ca mereu sa mi fie infundata continuu, fara nici o ameliorare urechea stanga? Cand sufam secretiile din nara stanga puternic in servetel, urechea isi revenea pentru cateva secunde insa acum cum nu am secretii, nu am ce sufla, urechea este infundata continuu. este normal?
0
04-03-2014, ora 20:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
folositi des Guma de mestecat. ajuta la desfundare trompei lui eustache
incalziti urechiele cu saculete cu sare calde
puneti degetul in ureche si apasati des si repede..spre timpn..ajuta sa se mobilizeze timpanul
desfundati bine nasul..si dupa ce ati curatat nasul.. strangeti bine de nas cu mana, cu gura inchisa si suflati scurt aer cu presiune spre urechi
0
04-03-2014, ora 20:26
ioanaprf
Nu este medic/terapeut
ioanaprf
Multumesc, dnule doctor! Sunteti un om deosebit, sa va rasplateasca Dzeu pentru tot ceea ce faceti!
0
26-03-2014, ora 15:11
ioanaprf
Nu este medic/terapeut
ioanaprf
Buna ziua, dnule doctor!

am rezolvat problema cu otita mea, a durat doua saptamani insa am scapat de orice disconfort la urechi.

Alta rugaminte am la dvoastra. Am fetita bolnavioara acum. Nu stiu diagnosticul caci atat de suparata si impovarata cu pb mele eram ca nu am intrebat medicul disgnosticul iar pe reteta era trecut sub cod numeric sau poate nu am stiut eu sa ma uit corect. retin ca mi a zis ca e racita rau, dar diagnosticul nu l am intrebat. A primit tratament cu augmentit (suspensie pe care i am preparat o eu, 5 ml la 12 ore, eurespal 5 ml la 8 ore, imunotus 5 ml pe zi si fluimucil 5 ml de doua ori pe zi. ne am luat si un aparat de aerosoli desi dr a zis ca nu e nevoie inca, nu avea secretii ieri, insa azi curg continuu, apoase. ce imi recomandati dvoastra? de fiecare data ne-ati pus pe picioare.
0
26-03-2014, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice Viroza.. tratata mai agresiv sau ne tratata se vindeca in 5--7 zile
tratamentul administrat este pentru a proteja organismul de o complcatie
in rest.. nasul trebuie sa curga, gatul usor sa doara
se fac inhalatii, spalaturi nazale..s.a tratamente locale pana la vindecare
0
26-03-2014, ora 20:34
ioanaprf
Nu este medic/terapeut
ioanaprf
pot pune picaturi de inhalant in ser pt aerosoli? i am facut aerosoli numai cu ser si ea accepta. daca da, cate picaturi?
0
26-03-2014, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
2 pic de inhalant sunt suficiente pentru 1 sedinta
0
26-03-2014, ora 21:57
ioanaprf
Nu este medic/terapeut
ioanaprf
multumesc
0
27-03-2014, ora 20:08
ioanaprf
Nu este medic/terapeut
ioanaprf
dnule doctor, normal ca bb sa tuseasca atat de mult chiar si sub tratament? tuseste si cate 15 minute, o tuse chinuita, parca incearca din toate puterile si nu reuseste. ii dau imunotus, nu am altceva pt tuse. azi nu a mancat nimic pana la 13 cand am ajuns acasa, a luat medicamentele si apoi a adormit mancand san (inca o alaptez la 2 ani jumatate). la 18 a mancat putina mancare insa la 10 min a vomat tot tot. Sunt disperata, nu stiu c sa i fac. tusea ei parca ar fi seaca acum, sau poate gresesc, nu stiu nici, de parca as avea bebe de 2 luni si nu doi ani. va rog ajutati ma
0
27-03-2014, ora 21:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. care este Logica ca alimentati la aceasta varsta la san?
2 tusea poate fi provocata
si de secreii vascoase care coboara dn nas, in acest caz se aspira si se desfunda bine nasul
deasemenea se administreaza un sprey.., tantum verde sau faringo sprey, in timul tusei..ca sa hidrateze mucoasa si sa cupeze tusea,
se da un ceai cald, se fac inhalatii
NU se lasa copilu sa tuseasca in continuu
0
27-03-2014, ora 21:49
ioanaprf
Nu este medic/terapeut
ioanaprf
nu o pot "intarca". lucrez, nu am unde sa o las fara mine pt cateva nopti, pana la vara cand este vacanta (sunt in invatamant) sa ajung la parintii mei nu am cum (singura nu pot - am incercat fara rzultate, de ajutat nu are cine aici).

Inhalatii... ii fac de 2 ori aerosoli cu ser fiz. Am incercat cu musetel si nu sta. i am pus doar o singura picatura de inhalant in ser si nu accepta. Cand doarme daca duc mascuta langa ea tuseste si starneste voma.

dupa ce ii fac arosoli doar cu ser, aspir cu batista bebelusului la aspirator insa mare lucru nu iese.

am tantum verde in casa, incerc cu el cand tuseste

ceai nu consuma absolut deloc d cand o am, insa apa simpla in cantitati mari (din totdeauna)

Multumesc!
0
29-03-2014, ora 04:08
elena but
Nu este medic/terapeut
elena but
Dle Dr Flueraru, sunt o veche pacienta de a Dvs. Noi suntem din Chisinau, anterior din Donduseni. Baietelul de 4 ani a fost practic in continuu bolnav pe parcursul lunilor ianuarie-martie. Mai intii ni s-a indicat tratamentul IRVA+faringoamigdalita cu antibiotice in suspensie (Medoclor), dupa 2 sapt am revenit la gradi, apoi dupa inca o saptamina a facut angina catarala+bronhopneumonie, ni s-au administrat antibiotice intramuscular (Tulizid) pentru 7 zile. Dat fiind ca mai avea tuse si secretii nazale puternice si vascoase l-am lasat acasa pina in 3 saptamini, administrindu-i pe final timp de 15 zile Imunorix, la indicatia medicului iarasi, pentru a-i intari putin imunitatea copilului. O saptamina in urma am observat depozitari albe pe amigdale. Medicul ORL ne-a diagnosticat cu faringomicoza, chiar daca au fost administrate si preparate antimicotice impreuna cu antibioticele (Micosist). Ni s-a indicat fusys (50mg), oronorm spray, lisobact (pastilute de supt), gargarisme cu apa cu bicarbonat de sodiu+betadine o data si alta data +vitamina B12, plus un complex de vitamine vitrum kids. Chiar la a doua zi a aparut iritatia in gat si tusea razleata. Am uitat sa zic ca medicul ORL ne-a zis precum ca copilul nu e contagios si poate frecventa gradinita. La a 3-a zi de administrare au aparut eliminari nazale, dar din start viscoase, culoare verzuie, si se eliminau doar cind ii spalam nasul cu NaCl dimineata si seara. Plus noaptea a facut temperatura pina in 37.5. Ieri, vineri, contactind medicul dimineata ni s-a spus ca are simptome asociate diagnistucului stabilit si sa continuam acelasi tratament. Seara l-am luat de la gradi ragusit un pic, cu tuse expectoranta razleata, nas infundat de-a binelea. I-am facut gargarisme cu betadine, spalat nasul cu NaCl, a luat si a patra pastila de fusys si s-a culcat. Copilul era vioi, nimic deosebit in afara de simptomele enumerate. Noaptea acum s-a trezit plingind zicind ca il doare gitul, tusind iarasi si deja avand partea dreapta a nasului infundata de tot. I-am dat sa bea apa, zicea ca e uscat tare in gat, i-am administrat repetat spray-ul si a supt o pastiluta. Avea gatul iritat rosu, si pe trahee si amigdalele. Chiar daca doctorul ORL curant ne zice ca simptomele vor disparea odata cu micoza, eu nu ma pot linisti ca ar putea avea careva complicatii sau boli asociate cu faringomicoza. Dle Doctor, rog mult sa ne oferiti sfatul Dvs cum sa procedam in situatia creata, caci deja suntem disperati ambii, si eu si copilul. Va multumesc anticipat.
0
29-03-2014, ora 21:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele descrise.. totul pare corect ca si tratament si abordare a problemelor din partea medicilor.
sfatul meu este sa tineti copilul acasa minim 3 saptamani..pentru vindecare completa
sa aveti acasa aparat pentru aerosoli, picaturi in nas colargol si pentru faringe cameton
Foarte important in recumerare este regimulalimentar..copilul NU are voie de loc..
sucuri, fructe citrice, fructe acre, mancare acra.. pentru a evita iritatia faringelui si refluxul gastric care duce la rosu in gat
daca intradevar este vorba de micoza. faringiana.. EA este si pe intestinesi in acest caz..se exclud lactatele si dulcele..care intretin micoza
0
31-03-2014, ora 21:44
mirefl
Nu este medic/terapeut
mirefl
Dle Dr Flueraru, am o fetita de 2 ani, care din decembrie nu scapa de o tuse, tusea este spontana si neregulata ( adica tuseste aproximativ timp de 2 ore, in diferite intervale ale zilei dupa care se opreste ca si cum nu avut nimic), in primele 3 luni tusea a fost semiproductiva, i-am dat stodal, sinupret, vibrocil, aerosolicu flixotide, ceai de ceapa, aerius. La inceputul lui martie a facut febra 39.0 temp cu antitermice din 4 in 4 ore (avut un episod de febra 39.8 sub nurofen, novocalmin, si impachetari) am ajuns la spital, mi-au zis ca are otita si mi-au dat augmentin(7 zile), flixotide, vibrocil, sinupret ( pe perioada tratamaentului nu a mai tusit, dar la 2 zile dupa tratament a inceput o tuse seaca care dura o ora dupa care nu mai avea nimic). Acum o saptamana am fost la medicul nostru pediatru pt tusea de care nu scapam (si mi-a zis ca are secretii galbui in gat si gatul rosu si probabil asta e motivul pt care tuseste), tratament eurespal, revigrip, biorinil, colargol, tantum verde, aerius, timp de 7 zile dar au trecut 5 zile si sub acest tratament (eu cred ca este o viroza noua) este infundata iar cand ii curge din nasuc secretiile sunt galbui si tuse productiva, cat mai pot merge cu acest tratament? Acea tuse spontana si neregulata de la ce sa apara? Mentionez ca in aceasta perioada au vazut-o de 2 ori dr orl-isti (cand a avut otita, am zis de tuse dar nu am primit niciun raspuns), iar la medicul nostru pediatru am a fost de mai multe ori (iar ultima data ne-a zis sa-i facem radiografie).
Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  • Otita poate fi declanșată de infecțiile virale nazale
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  •