Dlui. Dr. Flueraru Valeriu - Otita Externa

13-08-2010
cuvachi.leonor
Nu este medic/terapeut
cuvachi.leonor
Buna seara dl. dr. Flueraru Valeriu,

Am observat ca oferiti f. multe sfaturi de specialiate, legate in special de otite, ceea ce ma afecteaza si pe mine. Va voi detalia un pic problema mea si in speranta ca veti avea placere sa-mi raspundeti, astept cu nerabdare un sfat de la dvs.:

Am fost la strand sapt. trecuta (marti/miercuri) si incepand cu a doua zi urechea a inceput sa mi se infunde cate putin. Dupa inca o zi (vineri am impresia), deja urechea incepea sa se infunde destul de des si in plus de-asta seara a inceput sa ma doara atunci cand o atingeam pe exterior (altfel nu ma durea). Fiind sfarsit de saptamana nu am fost la nici un control si tocmai Luni am fost sa ma programez. In acest timp ziua nu aveam aproape nici o durere, doar seara ma durea si cand ma durea mai luam Ketonal pentru calmare. Urechea a inceput sa se infunde tot mai des in aceasta perioada.

Miercuri am fost la control ORL, mi s-a facut o spalatura in ureche + o aspirare, dupa care mi s-a aplicat un tampon cu rivanol si mi s-a spus sa-l tin pana a doua zi seara si sa pun cate 2 picaturi de rivanol de 5 ori pe zi pentru ca acesta sa fie tot timpul umed. De-asemenea pe reteta mi s-a mai recomandat: Pinozol pentru nas, Flamexin si dupa ce dau tamponul jos a doua zi sa pun Alcool Boricat 4%. Am intrebat cand mai trebuie sa vin la control si a zis ca nu mai este nevoie, doar daca vreau neaparat Miercurea viitoare.

Problema mea ar fi urmatoarea: am dat ieri tamponul jos si nu am simtit nici o ameliorare (in sensul ca ma asteptam ca urechea sa fie relativ desfundata, cel putin partial). Am pus picaturile de alcool boricat, am simtit pentru moment efectul acesteia, dar cam atat, nici o imbunatatire. Deja este a doua zi, am pus alcool boricat 2 picaturi x 2 pe zi si tot nici o imbunatatire.

Sunt ingrijorat de acest lucru. Din moment ce mi-au facut spalatura, aspirarea, dupa ce am dat tamponul jos nu ar fi trebuit sa aud ceva mai bine acum... Pe o scara de la 1 la 10, as putea spune ca aud de 1... e posibil ca dopul de cerumen sa nu se fi dus la aspirare?

Am vazut ca prin alte mesaje recomandati A-Cerumen pentru dizolvarea acestuia, dar am luat astazi 3 doze de A-Cerumen, si cand am citit prospectul scrie ca este contraindicat atunci cand ai otita externa.. De-asemenea si in prospectul de la Spray-ul pentru dizolvarea cerumenului la fel scrie.

Astept cu interes un sfat din partea dvs., dl. dr. Flueraru Valeriu. Este weekend acum si as vrea sa stiu daca e normal ceea ce mi se intampla sau daca e nevoie sa ma duc urgent la un alt control?

Va multumesc pentru atentia acordata.
2 comentarii
0
14-08-2010, ora 19:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otita externa se caracterizeaza prin edem si inflamatie locala.. lucru care afecteaza auzul.. NU este dop acolo.. !
1. cefalexin 500 mg la 12 ore
2. Flamexin 1 pliculet la 12 ore
3 continui cu Alcool boricat ( cald).. cate 5 pic.. in acelas timp pui saculet cu sare calda deasupra.. staio 10 minute.. lasi sa se scurga alcoolul boricat ( nu bagi betisoare).. dar Usuci interiorul urechii cu uscatorul de par
0
14-08-2010, ora 21:14
cuvachi.leonor
Nu este medic/terapeut
cuvachi.leonor
Buna seara,

Multumesc f. mult pentru sfaturile dvs. Chiar acum o sa ma duc la o farmacie sa cumpar si Cefalexin. In ceea ce priveste Alcoolul boricat - de cate ori pe zi sa pun cate 5 picaturi... de-asemenea dupa ce pun alcoolul boricat am impresia ca nu prea se mai scurge decat o parte din ele si o parte ramane in ureche.

OK, in afara de Cefalexin, am luat Flamexin pana acum 1/24 ore si am pus Alcool boricat de 2-3 ori pe zi (bine fara sa usuc / saculet cu sare) -- de Joi pana acum nu se simte absolut nici o ameliorare.

Totusi mai devreme mi-am facut baie, era abur cald (am fost atent sa nu ma ud pe urechea respectiva) -- totusi se pare ca se desfundase f. putin, auzeam de un 2/10 sa zic asa... dupa cateva minute, am revenit iarasi la 0.5-1 / 10. Este normal asa ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.