Dl Dr Flueraru - URGENT - pneumococ si hemophilus influenzae

05-06-2012
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
buna ziua, ieri am primit rezultatul exudatului faringian al baietelului meu de 4, 5 ani (l-a facut deoarece am auzit ca este epidemie de scarlatina la gradinita )si i-a iesit PNEUMOCOC SI HEMOFILUS INFLUENZE.
noi JOI acum pe 7 il avem programat pt operatie de polipi iar dr orl a zis ca il putem opera dandu-ne doar pic Ciplox plus unele cu gentamicina;
insa am citit ca acest pneumococ este vinovatde OTITE. Noi am avut 2 otite in Dec si apoi timpanotonie (dupa cum va mai povesteam eu).Simptomele care le are de o luna sunt: nasul infundat o usoara tuse de 3 sapt (isi drege vocea ) si sapt trecuta am aflat ca are iar otita: este de vina pneumococul sau polipii de marime medie care ii are? Iar de 3 luni incoace doarme cu gura deschisa 99% din somn.

putem face operatia stiind de acest pneumococ?nu e periculos?

polipii nu se pot inflama iar din cauza prezentei streptococ-ului?

Daca il are din decembrie nu este el vinovat de toate otitele?

dna dr orl ne-a zis sa nu ii dam antibiotic decat daca face febra...

scuzati multitudinea de intrebari...oarecum disperate pt ca avem deja programata aceasta operatie atat de curand...
4 comentarii
0
07-06-2012, ora 08:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine initial sa operati copilul.. si in paralel sa faceti tratamentul pentru inlaturarea microbilor patogeni.. conform antibiogramei
0
13-06-2012, ora 13:17
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
VA multumesc mult pt raspuns!

l-am operat joia trecuta, maine va merge la consultatie;

inca nu respira pe nas noaptea dar am inteles ca este prea curand;

dna dr I-a luat exsudat din nas in timpul operatiei si a iesit iar acest Pneumococ, fara acel hemophilus care aparea la exsudatul din gat; in continuare spune sa nu ii dam antibiotic daca nu face febra sau vreo tuse urata cu mucisori multi...

nu stiu ce sa fac.daca nu citeam articole despre el (este vinovat de OTITE) nu cred ca ii dadeam importanta pt ca intr'adevar el nu a racit asa des din decembrie pana acum (doar 1 data cu febra, la sfarsitul lui februarie) iar in mai se auzeau mucisorii aceia cam 3 sapt plus otita seroasa dar fara febra.
0
24-07-2012, ora 16:38
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
buna ziua, in continjuare baietelul meu nu doarme cu gura inchisa...
la controlul de sapt trecuta dna dr a spus ca are niste mucisori mai vascosi uscati care nu curg si sa incercam cu Avamys;
dar noi i-am facut teste pt rinita alergica si au iesit ok iar acest Avamys l-am folosit si in luna Ianuarie cand nu era operat inca...deci...

As incerca si Nasonex ce parere aveti despre el? Ni l-a recomandat dr alergolog.desi rezultatele i-au iesit ok...

Regret acum decizia de a-l opera.desi 5 luni m-am tot gandit la ea.citind zeci de pagini despre operatie otite etc...

ESTE posibil ca acesti "mucisori" sa fie din cauza acelui pneumococ?

Cu urechile a zis ca e bine dar..
0
25-07-2012, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
secretiile nazale.. se pot foarte usor elimina dupa aerosoli sau inhalatii.. care fluidifica secretiile dupa care se fac spalaturi nazale cu ceai cald de musetel ( aspiratii nazale)
dupa eliminarea secretiilor se administreaza colargol sau protargol
nu pot sa ma pronunt despre utilitatea nazonexului in acest caz. ( daca copilul are secretii apoase, stranuta des.. da ar ajuta )
trebuie sa mergeti la un laborator.. dimineata la prima ora, fara suflat nasul si fara sa consume ceva
luati secretii nazale si exudat faringian + antibiograma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Infectiile pneumococice

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: