Dl. Dr. Marius Uscatu

09-02-2010
oanamariuca
Nu este medic/terapeut
oanamariuca
Buna ziua,
Dl doctor imi puteti va rog explica, mai pe intelesul omului de rand rezultatete RMN-ului efectuat ieri 08.02.2010.

Protocol de examinare :sagital T2 FSE si T1 SE, coronal T2 FSE, sagital T2 FSE Fat Sat si axial T2 FSE.
-fara modificari de ax vertebral lombo-sacrat
-disc L5 deshidratat (in hiposemnal T2) si discret pensat
-L5-S1-minim debord discal posterior L5, cu discrete contacte radiculare S1 bilaterale intracanalare
-restul discurilor lombare -cu grosime normala si grad corespunzator de hidratare, ce nu depasesc marginile postero-laterale ale platourilor vertebrale
-con medular, radacinile caudei equina- cu morfologie si semnal normale;con medular proiectat la nivel L1. Minima dilatatie chsitica a radacinii S1 drepte, in segmentele intracanalar si preforaminal.

Va rog imi puteti da un sfat care sunt urmatorii pasi pe care trebuie sa-i urmez?

Am uitat sa va spun ca durerile de spate, zona lombara, ce irizeaza pe piciorul drept spate pana in talpa, le am de aproape 5 luni.
Antiinflamatoarele nu au dat nici un rezultat, hirudoterapia si apiterapia de asemenea nimic.
Ce mai pot face pana a ajunge "la cutit"?

Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
09-02-2010, ora 15:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Textul de mai sus reprezinta interpretarea unui examen RMN. Trebuie sa intelegeti ca nu are absolut nici o semnificatie intrinseca, in lipsa unui examen clinic.
Doar neurochirurgul poate hotari, in timpul consultatiei, pe baza studiului imaginilor (si nu a textului), atitudinea de urmat.
Singurul tratament cu adevarat eficace il reprezinta kineto-terapia (gimnastica medicala) dupa programe specifice coloanei vertebrale lombare. Hidroterapia (inotul) face deseori adevarate minuni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-02-2010, ora 16:42
oanamariuca
Nu este medic/terapeut
oanamariuca
Multumesc mult
Cu riscul de a deveni insistenta, imi puteti recomanda un medic neurochirurg bun, sau o locatie (as prefera sa nu fie spital), unde ma pot adresa pentru o consultatie ?
Mii de multumiri
Oana Halmajan
0
09-02-2010, ora 21:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va pot recomanda un neurochirurg, dar numai in privat, pe mail (veti afla coordonatele mele facand un "click" pe numele sau fotografia mea).
Regulile acestui site nu-mi permit o alta procedura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.