Distrofie dentara?

02-06-2012
IStaff
Nu este medic/terapeut
IStaff
Buna ziua. Am 21 ani si o mare problema la capitolul dantura. Sunt fumator de 8 ani si pana de curand nu m-am plans foarte tare de faptul ca nu am dinti drepti, cand eram mic chiar imi placea cum aratau, dar de curand mi-am schimbat conceptia si am fost la un medic dentist la care tatal meu isi repara dantura. Toate bune si frumoase pana cand s-a descoperit ca trebuie sa-mi scoata 2 masele si la alte 2 masele a trebuit sa intre pe canale cu acea 'coada de soricel'. Bun. Eu intotdeauna am avut o oroare de dentisti (no offence). Mi-a scos maselele respective (cu anestezie, dar am simtit absolut totul), mi-a plombat cateva masele, dar cand am terminat cu acestea mi-a spus ca am 'distrofie dentara'. Sper ca m-am exprimat corect. Ideea este urmatoarea. Smaltul dintilor a inceput sa se roada, si dintele a inceput sa arate exact ca acele poze de pe pachetele de tigari. Impreuna cu familia am hotarat sa imi infrunt frica si sa merg la Institutul de stomatologie Bucuresti. Stiti cumva felul in care lucreaza medicii de acolo? Daca exista vreo anestezie destul de buna incat sa nu fiu nevoit sa urlu de durere? Sincer nu as vrea sa mai trec inca odata prin durerea din trecut. Nu cred ca as putea rezista. O alta nedumerire este aceea ca sunt student si as vrea sa stiu daca este rentabil la capitolul bani. In momentul de fata nu dispun de cine stie ce finante si as vrea sa imi repar dantura. Bine planurile mele sunt sa-i indrept dar pana acolo cred ca mai am de asteptat. Revin cu o alta problema care am omis sa o scriu anterior. Din cate am citit se pare ca as avea si gingivita. Gingiile sangereaza puternic la cea mai mica atingere, sa numai spun ca atunci cand ma spal pe dinti scuip visiniu intens.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul