Distonie neurovegetativa sau un surplus ?

30-11-2010
mihai_serban
Nu este medic/terapeut
mihai_serban
Acu 2 saptamani am inceput sa iau Zinc (Formula forte) un supliment alimentar pentru ca imi cadea parul (luam cate 1 comprimat / zi). De o saptamana am inceput sa iau si calciu efervescent (un pliculet / zi). Aseara am avut simptomele distoniei neurovegetative/atac de panica, adica hiperventilatie, tahicardie, cefalee si o senzatie de anxietate fara un motiv anume, hiperexcitabilitate, insomnie. A durat cam 2 ore pana am reusit sa ma calmez si sa adorm. Astazi, aveam aceleasi senzatii, dar simptomele au fost mai slabe. Este posibil ca aceste simptome sa fie de la un surplus de zinc si calciu in organism, sau ar putea fi vorba chiar de distonie neurovegetativa ? Mentionez ca nu sunt mai stresat in perioada aceasta decat deobicei (fiind probleme pe fond nervos, cred), nu am trecut prin momente emotionale puternice, cauze posibile ale bolii.
1 comentarii
0
02-12-2010, ora 18:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parerea mea este ca nu de la calciu si zinc ai aceste stari...totusi trebuia sa faci cateva analize inainte de a le lua. Sunt declansate de altceva.cafea.fumat...oboseala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.