Distonie neuro-vegetativa?

23-02-2009
Jess
Nu este medic/terapeut
Jess
Mi-am facut recent un set de analize pentru a depista cauzai unei indispozitii generale (cel mai deranjant simptom. este transpiratia
excesiva -si acida- inclusiv la cel mai mic efort).rezultatele
au iesit bune cu exceptia proteinelor totale serice (rezultatul 8.3).Medicul spune ca asta nu este o problema, ba din contra.Am totusi unele retineri in privita asta.Poate fi vorba despre un fenonen neuro-vegetativ?Am intrerupt de curand un tratament anxiolitic.. ma puteti ajuta, va rog?
2 comentarii
0
25-02-2009, ora 06:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Manifestarile pe care le ai sunt ca urmare a intreruperii terapiei anxiolitice.Ai luat tratament dar nu ai lucrat deloc cu psihicul tau, nu ai progresat deloc in ceea ce priveste adaptarea si integrarea optima socio-relationala.Daca e nevoie reia terapia anxiolitica si, dupa o perioada, renunta progresiv la ea, nu brusc.Evita stress-ul, cafeaua si fumatul.Toate se vor rezolva in timp.Proteinele totale sunt bune, sunt la limita superioara a normalului.
0
02-03-2009, ora 21:20
Jess
Nu este medic/terapeut
Jess
Am luat (Asentra, Tanakan si Rivotril).Cred ca tratamentul nu ma ajuta deoarece induce o stare de inconstienta totala.Pe langa faptul ca nu imi mai pasa de nimic situatia s-a agravat. Privean lucrurile cu un optimism exagerat.In acea stare dinainte( boala!?) realizam lucruri de care eram macar putin multumita, -sa cred, sa vreau chiar daca stiam ca nu prea existau sanse de reusita, incercam sa fac ceva... Acum simt ca am pierdut totul, totul pare sa fie mai in zadar decat atunci.. Am renuntat pana si la valorile in care credeam , fara sa le incalc insa, dar nu mai gasesc nimic din "mine" ..nu imi mai pasa Trebuie sa dau un examen in iunie.. Nici macar asta nu ma mai sperie..si cat de mult am muncit sa fac totul cat se poate de corect in viata asta, pentru parinti, pentru mine, pentru ceilalti.Dar am aflat ca nimic din ceea ce se face nu este corect. Cel putin nu din punctul meu de vedere..
Nu mai stiu ce vreau.Intotdeauna scoala reprezenta pentru mine o prioritate.Dar am realizat ca sustine atat de mult non-valoaraea, nici macar profesorilor nu le mai pasa de materiile lor.Simt ca fiecare profesor este un sustinator al imoralitatii intr-o anumita masura..Scoala nu mai promoveaza valori, ci-i incurajeaza pe cei mai indrazneti, pe cei care raspund fara sa se gandeasaca in ce fel ar putea raspunsul lor sa-i afecteze pe ceilalti.. In cazul meu nu prea exista o "cale de mijloc" intotdeauna judec prin prisma extremelor, fara compromisuri. Aveti vreo sugestie in ceea ce priveste <progresul psihicului> care sa excluda tratamentul?
Si este intr-adevar o problema? Tot
nu stiu
inca care este problema...Nu stiu ce sa cred...Simt ca-mi lipseste acea coerenta in gandire, si ca o pierd din ce in ce mai mult in fiecare zi.. Gandesc din ce in ce mai greu si citesc foarte greu.Oricum pentru mine totul este cam fare sen, pierdut.Dar as vrea sa le multumesc parintilor intr-un fel, sa-i pot ajuta in viitor cumva..N-as vrea sa-i dezamagesc mai mult, sau sa le rapesc si ultima urma de optimism..Nici ce-mi place nu stiu.. Si nici la psiholog nu vreau sa merg
(Multumesc mult ca ati raspuns!)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.