Distonie laringiana

18-01-2010
Tara30
Nu este medic/terapeut
Tara30
Buna ziua!

De profesie sunt muzician, insa nu mai activez in domeniu. Anul trecut prin aprilie-mai am inceput sa vb ragusit, de fapt gatuit si sacadat. Nu m-am internat atunci insa m-am internat in septembrie la Spitalul orl la foniatrie. Eram suspecta de disfonie spasmodica si insuficienta glotica. Insa dupa cateva sedinte cu dna psiholog a spus ca e de fapt pe fond nervos. Eu am facut tratament cu cipralex timp de 2 ani. Iar in ultimul an mi-am modificat doza si am inceput sa iau timp de vreo 6 luni jumatate de pastila. Nu am reusit sa tin pauza vocala, dar corzile mele nu aveau nimic. Noduli sau altceva. Dupa ce am iesit din spital am vb cateva zile putin mai bine iar apoi am vb mult mai sacadat. Am fost la endocrinologie si doctorita mi-a dat sa fac T4 si freeTSH si au iesit ok analizele. M-am reintors la control la orl si mi-a spus ca nu am nimic. Am fost la neurolog de curand si pe baza biletului de iesire din spital si o radiografie la plamani si la sinusuri, mi-a dat sa iau Romparkin si Bromazepam. Am uitat sa mentionez ca in urma cu 1 an din cauza unor pastile Metoclopramid am facut un soc si maxilarul s-a strambat inspre stga si s-a inclestat si am inceput sa merg intr-o parte. Am fost la urgenta, mi-au pus perfuzii si mi-au dat 2 pastile de Romparkin. si totul a fost ok. Nu stiu ce sa fac sa imi recuperez vocea. Oamenii cand vorbesc cred ca sunt racita sau ca plang. Ca sa nu mai zic ca de cantat nu mai pot.
Ce parere aveti? E ok sa iau romparkin si Bromazepam??
Va multumesc!
tara
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.