Displazie de sold

31-10-2015
alidav
Nu este medic/terapeut
alidav
Buna ziua.Am un baietel de 4 luni si jumatate. In urma unei ecografii si respectiv radiografii a fost diagnosticat cu absenta osificarii capului femural, nu se vizualizeaza. Ne-a fost data orteza de abductie sa o puratm 45 de zile non stop si apoi sa revenim la o alta radiografie. Intrebarea mea este urmatoare: acest aparat trebuie sa mentina picioarele bebelusului cat mai departate, fara ai da posibilitatea sa le apropie sau sa formeze un unghi perfect de 90 de grade cu bazinul? Avanad in vedere ca el se misca continuu
9 comentarii
0
01-11-2015, ora 11:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la aceasta varsta radiografiile sunt in majoritatea cazurilor irelevante, echografia conteaza.
cat de grava este displazia dupa categorizarea Graf?
de ce nu s-a gasit displazia mai devreme (in primele 6 saptamani)?
orteza trebuie controlata si eventual ajustata periodic (la noi se controleaza fiecare saptamana sau o data la 2 saptamani)
0
02-11-2015, ora 13:39
alidav
Nu este medic/terapeut
alidav
In primele 6 saptamani nu ne-a spus medicul de familie ca trebuie facuta.Nu stiu ce este categorizarea graf. Noi am facut un ecograf in care nucleul capului femural- nu se vizualizeaza. Ne-a fost data o trimitere la un ortoped si el ne-a dat aparatul de abductie in urma unei radiografii. Pe de alta parte medicul de familie mi-a spus ca nucleele astea se formeaza intre 4 si 6 luni. Oare m-am grabit in ai pune aparatul asta s-au nu ii face niciun rau daca il poarta?
0
02-11-2015, ora 19:38
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la echografia de sold displazia se categorizeaza dupa Graf. tabelul descrie gravitatea situatiei cat si tratamentul adecvat (de ex. http://radiopaedia.org/articles/ultrasound-classification-of-developmental-dysplasia-of-the-hip-1)
capul este cartilaginos, la inceput nu se vede pe radiografie. mai spre intelesul tuturor: la echografie se calculeaza unghiul de acoperire a capului femural de catre cotil si de catre labrum (capsula articulara)
se calculeaza doua unghiuri (alfa si beta) din care dupa tabel se poate da un prognostic si deobicei si un tratament.
de acea este interesant ca a fost introdus terapia cu un aparat de abductie (sper ca ceva de genul "tübinger schiene" si nu hamul pavlik) fara a stie gravitatea displaziei.
aici tratamentul poate varia de la pampersi dublu pana la operatie, deci este bine de stiut cat de grava este situatia
0
03-11-2015, ora 11:50
alidav
Nu este medic/terapeut
alidav
Eu am crezut ca radiografia e cea concludenta in a pune un diagnostic. nu stiu de ce am impresia ca medicul ala ortoped, ne-a tratat asa sa scape de noi. nu s-a uitat pe ecografie doar ne-a trimis la radiografie si cand ne-am intors imi arata hamul asta, de asta trebuie sa cumparati.
nu ni s-a dat ham pavlik ci orteza de abductie ferrara, din ala cu bretele.
ecografia de sold: sold drept. Nucleul capului femural- nu se vizualizeaza
- unghiul alfa 65 grade
- unghiul beta 48 grade
tip I - normal
sold stang. Nucleul capului femural - nu se vizualizeaza
- unghiul alfa 62 grade
- unghiul beta 41 grade
tip I - normal
0
04-11-2015, ora 16:47
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ambele solduri sunt de Tip I deci normal. cel care a efectuat echografia a si confirmat acesta.
nu inteleg de ce colegul a ordonat purtarea ortezei din moment ce radiografia este o metoda net inferioara echografiei? defapt in tari civilizate nici nu se mai fac radiografii pentru displazie de sold ca screening numai in cazuri extreme (inainte de operatie de corectie)
ar trebui sa cautati un ortoped care este specializat pe cazuri pediatrice si sa-i cereti parerea daca este necesara orteza.
0
07-02-2018, ora 11:52
maria_cernescu
Nu este medic/terapeut
maria_cernescu
Buna ziua!Am luxatie de sold bilaterala, nu am probeleme pana in momentul de fata, dureri sau altceva!Intrebarea mea este, daca pot sa merg la sala?Multumesc frumos!
0
07-02-2018, ora 16:46
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara un examen radiologic este imposibil de spus. insa in mod normal nu ar trebui sa fortati, din moment ce suprafata de contact in articulatie este diminuata (in mod normal greutatea este impartita pe de ex. 20 cm2, la displazie este impartita pe -de ex. 10 cm2, sau chiar mai putin - am scris numai suprafete pentru ilustrarea cazului, nu stiu exact cat ar fi in mod normal). cum suprafata este mai mica, presiunea pe fiecare cm2 evident creste. cu cat presiunea este mai mare cu atat este mai daunatoare cartilajului. daca incepeti sa ridicati greutati mari expuneti cartilajul unei presiuni extreme, mult mai mare ca la un sold sanatos.
pentru evaluarea corecta a cazului cereti marerea unui ortoped experimentat care poate sa va examineze si sa vada radiografiile
0
08-02-2018, ora 12:16
maria_cernescu
Nu este medic/terapeut
maria_cernescu
Va multumesc frumos!O zi buna va doresc!
0
13-07-2018, ora 20:53
AndelkovicAlexandra
Nu este medic/terapeut
AndelkovicAlexandra
Buna seara! Fetita mea are o luna, iar dupa 2 ecografii( rezultate diferite, 2 medici diferiti) i-au pus dupa a 2 a ecografie diagnosticul displazie de sold. Primele rezultate sunt: soldul drept alfa 50, beta 74, sold stang alfa 53, beta 61.Al 2-lea rezultat sold drept alba 53 beta 77, sold stang alfa 47 beta 83. I-au pus hamul Pavlik ca si tratament, desii la primul spital mi s-a spus ca este totul ok. Dupa valorile specificate, considerati ca diagnosticul este pus corect si este absolut necesar de acest ham? Copilul este foarte agitat plange mereu si doarme foarte putin. Multumesc mult pt informatii!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: ecografia de sold