Disperat de HPV - ajutor

22-02-2011
cipri_j
Nu este medic/terapeut
cipri_j
Buna seara!
Cazul meu incepe cam asa: in vara anului 2008 mi-au aparut in zona pubiana 2 negi foarte mici si 3 cam de 3 mm in diametru cu piciorus(ca o ciuperca). De la farmacie mi-a dat Condyline ce a avut efect doar asupra celor 2. Au disparut.
Dupa vizita la doctor mi-a spus ca sunt infectat cu HPV(i-a studiat cu un fel de lupa) si se pot cauteriza. Am scapat si de ceilalti 3 dupa care in cca o luna de zile au inceput sa apara ca ciupercile dupa ploaie in zona pubiana si pe penis. Am continuat cu Condyline, apoi iar cauterizare, dar dupa ce se vindeca arsura in 2 saptamani apareau din nou si tot asa tot anul 2009.Pe perioada lui 2010 am fost in Germania unde doctorul imi aplica aproape lunar azot lichid si eu mai completam cu Condyline si prin septembrie mai ramasesera doar 5 pe penis care mi-au fost cauterizati in tara in decembrie(cei 5 nu raspundeau nici la azot si nici la Condyline) si acum pe cand credeam ca au disparut definitiv cei 5 au aparut din nou. Tratament cu azot nu mai vreau sa fac ca am o gramada de urme ca niste vanatai care nu se mai vindeca si Condyline-ul nu are efect asupra lor. Si pe langa toate astea am luat si Isoprinosine (nici nu mai stiu cate cutii). Doctorul imi spunea ca in 2 ani va trece de la sine, dar deja au trecut 3 si nu mai suport. Cu prietena mea sunt impreuna din 2007(ea fiind virgina atunci ) si eu nu am calcat stramb asa ca as vrea sa elimin varianta stramutarii virusului de la unul la altul si ei nu i-a aparut nimic. Urmeaza sa isi faca testul HPV.

Daca aveti o idee despre un altfel de tratament (nu conteaza cat costa va rog sa ma ajutati). Ar putea exista varianta sa se insele doctorii si sa fie altceva?

Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
22-02-2011, ora 22:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Din pacate se pare ca ai HPV tuplina care da condiloame, nu se vindeca, virusul ramane in organism. Daca ai putina omenie, fa-o numai cu prezervativ, desi e posibil sa-ti fi infectat prietena care are un risc si mai mare decat tine. Trebuie sa-i spui ce ai, in cazul in care n-ai facut-o deja...Poti lua numai naturiste care sa-ti mareasca imunitatea. Incearca sa te dai cu Aleo Vera Gely, e foarte bun. Nu ti-am scris sa te judec, cred ca stii deja ca orice contact sexual neprotejat poate avea din cele mai neplacute urmari si nu numai ptr tine, iar aia cu "era curata" sau "mie nu mi se poate intampla" e cea mai mare. Sanatate!
0
23-02-2011, ora 00:17
cipri_j
Nu este medic/terapeut
cipri_j
Dar nici nu s-a pus problema sa nu ii spun.Chestiile de genul acesta nu se tin secret.Cat despre prezervativ e tot timpul la indemana, dar pielea oricum intra in contact...deci nu stiu ca m-am saturat...o sa imi fac un contract cu o farmacie sa primesc direct acasa Condyline.

Aldara 5% cate e de eficienta sau Wartec?
0
23-02-2011, ora 01:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu stiu de produsele amintite ca nu am problema asta, dar presupun ca fiind un virus poate intra in "remisie" daca iti ajuti organismul. Iar unguentul recomandat stiu ca este foarte bun.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.