Discopatie vertebrala lombara

10-10-2015
Patricia77
Nu este medic/terapeut
Patricia77
Buna ziua.Am facut RMN coloana, zona lombara, iar rezultatul este urmatorul: degenerarea discurilor intervertebrale L4, L5; prolapsuri L4, L5 cu minime atingeri radiculare S1 bilateral, usoara compresiune L5 stanga in reces lateral; hidromielie T11-T12 pe o lungime de cca. 33 mm. As dori o explicatie a acestor termeni, mentionez ca am dureri la piciorul stang, urmez tratament cu xeforapid 8mg si lioresal 10mg. Deasemenea mi s-a recomandat repaus la pat 10 zile. Multumesc anticipat si astept raspuns. La revedere.
4 comentarii
0
11-10-2015, ora 17:48
lachriss
lachriss
RMN-ul arata ca exista mici hernii ale discurilor intervertebrale, care apasa pe radacinile nervoase si care va dau astfel simptomele respective (durerea in picior).
0
11-10-2015, ora 19:02
Patricia77
Nu este medic/terapeut
Patricia77
Multumesc mult pt raspunsul dvs.As mai avea o intrebare; urmez tratamentul medicamentos si respect repausul la pat, dar am momente cand simt durere in picior(fesa) si imi amorteste laba piciorului;este normal?Imi voi reveni, cam in cat timp? Mentionez ca am 38 ani si 52kg. Va multumesc inca o data.
0
19-10-2015, ora 17:35
lachriss
lachriss
Din pacate, nu pot sa fac predictii asupra timpului necesar pentru recuperare si daca aceasta va fi completa sau nu doar prin tratament medical. Medicul curant va va urmari evolutia si va va ajusta terapia in functie de necesitati.
0
28-10-2015, ora 16:55
Patricia77
Nu este medic/terapeut
Patricia77
Multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.