Discopatie lombara si amorteala piciorul stang

05-05-2010
grimar
Nu este medic/terapeut
grimar
Data: 05-05-2010, ora 21:28 | Raporteaza continut inadecvat Continutul a fost raportat! Raporteaza continut inadecvat
Buna ziua. Acum un an am avut dureri puternice in zona lombara (in anumite pozitii), in urma radiografiei mi s-a spus ca e vorba de rectitudinea coloanei lombo-sacrale si discreta ingustare de spatiu intrevertebral L5-S1 segment posterior, mica osteocondensare marginala postero superioara S1, INTR-UN FINAL DISCOPATIE l5-s1. Acum trei zile cand m-am trezit dimineta nu puteam merge pt ca aveam dureri foarte mari la fiecare pas. Am luast milgama, midocalm, xenorapid si arcoxia. Am facut o alta radiografie si diagnosticul a fost usoara pensare L5-S1 si discopatie lombara gradul III/1. Este a treia zi in care fac si proceduri (laser, ultrasunete, diadinamice si vibromasaj) insa de ieri am o usoara amorteala in piciorul stang (inclusiv degetul mic).Culmea e ca mie mi se pare ca acum pot merge bine, urc scarile, etc... insa inca mai am o jena in anumite pozitii.Mentionez ca serviciu meu presupune munca de birou 8ore/zi si ca in aceasta perioada am mers la servici. Credeti ca aceasta amorteala reprezinta un alt potential pericol ? Am uitat sa mentionez ca am scolioza de multi ani. Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
05-05-2010, ora 23:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sindromul compresiv radicular (hernia de disc), care determina lombosciatica, poate dura luni de zile, chiar ani.
Exista 2 atitudini majore: tratamentul chirurgical si cel conservator.
In cazul in care neurochirurgul nu socoteste necesara interventia chirurgicala, aveti alternativa kineto-terapiei (nu laser, nu proceduri electrice, nu ultrasunete, nu vibromasaj, ci GIMNASTICA MEDICALA dupa proceduri specifice coloanei lombare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Discopatia lombară - tratament, recuperare și evoluție
  •