Discopatie lombara ?

04-07-2010
karla70
Nu este medic/terapeut
karla70
Buna ziua.
Numele meu este Catalina, am 42 ani si am fost diagnosticata acum 4 ani cu lombago acut prin discopatie L5-S1., rezultatul radiografiei :rectitudine lombara si discreta scolioza, sacralizare vertebrala L5, pensare moderata L5-S1., mentionez ca timp de 4 ani nu am avut probleme majore, in urma cu 4 zile am incept sa simt niste dureri in zona lombara, nu foarte puternice, dimineata cand m-am trezit am simt ca piciorul drept este amortit pina la genunchi(niste furnicaturi ff puternice, care dau senzatia de amorteala).am fost la UPU, s-a facut radiografie, acelasi rezultat ca cel de acum 4 ani..am inceput tratamentul cu injectii de Hotemin, thiogamma, gabaran si sedinte de fizioterapie, dupa 4 zile nici o ameliorare, ce ma sperie cel mai tare este ca durerea este minora, intra-devar miscarile sunt limitate putin (am inteles ca reflexele sunt toate bune), si nu imi explic senzatia de amorteala...nici nu am inteles prea bine ce trebuie sa fac, dr, neurolog mi-a spus sa stau in repaus, dr, reumatolog mi-a spus sa alternez pozitiile(nici prea mult culcata, nici prea mult in picioare sau sezut).
Va multumesc..

Este ceea ce v-am scris acum 2 luni, dupa tratamentul cu aniinflamatoare si fizioterapie, m-am simtit mult mai bine, a disparut si amorteala din picior, am fost programata pt.RMN in luna august, si pentru ca totul era perfect am plecat in concediul programat cu mult timp in urma in Sardinia.In momentul in care am plecat din Buuresti era 36 gr, am aterizat in Torino la 16 gr, dimineata cand m-am trezit din pacate aproape nu mai puteam merge din cauza durerii de picior, de la nivelul soldului, am fost al UPU si initial au vrut sa imi faca voltaren cu muscoril, dar in urma cu o luna fausem o alergie (urticarie, edeme) de la mydocalm si au renuntat la relaxantul muscular, au optat pt diclofenac si bentelam...5 zile am facut injectiile si se parea ca durerea a mai cedat, din pacate pt putin timp.In fiecare dimineata cand ma trezesc, durerea e atat de mare incat involuntar imi dau lacrimile, iau in continuare voltaren dar se pare ca nici pastilele nu isi mai fac efectul, se incordeaza muschiul foarte tare si numai in repaus durerea mai cedeaza...stiusi ca medicina se bazeaza pe consultul pacientului, dar va rog sa imi dati o solutie macar pina ajung acasa, acum sunt intr-o localitate mai mica apropae de Cagliari si as incerca sa iau muscoril, voiam sa va cer o parere, muscorilul nu contine aceeasi substanta activa ca si mydocalmul...inainte de a pleca la plaja aplic unguent cu finalgon si seara diclofenac(super concediu)...si inca o intrebare, cate zile se poate continua tratamentul cu antiinflamatoare(precizez ca in fiecare dimineata iau capsule pt protectia digestiva).Sper ca nu v-am plictisit cu lunga mea poveste de vacanta, astept raspunsul dv si daca vreodata veti dori un concediu extraordinar, va pot recomanda in Sardinia...puncte in care peisajele te fac sa crezi ca esti in alta lume si care te fac sa mai uiti si de durere.Va multumesc anticipat...
13 comentarii
1
04-07-2010, ora 21:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Puteti lua pana la 14 zile anti-inflamator.
Cat despre mio-relaxant, el poate fi util, contribuind la decontracturarea musculaturii paravertebrale, sursa de duerei in discopatie.
Eu am trecut prin 3 asemenea crize, care m-au tinu 45, respectiv 30, respectiv 20 zile si va inteleg perfect. Din punctul meu de vedere, un singur lucru a fost important: a fost vorba despre o hernie discala mediana, cu dureri strict locale lombare, fara sciatica si alte fenomene neurologice ce ar putea determina o eventuala interventie chirurgicala.
Am suportat durerea, am inceput kineto-terapie (gimnastica medicala specifica), cu efecte spectaculoase (gimnastica, nu proceduri electrice).
Solutiile actuale sunt in general limitate, insa puteti apela la Tramadol, un antialgic eficient, pe care eu il combinam noaptea cu antiinflamator si mio-relaxant pentru a putea totusi adormi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-07-2010, ora 10:04
shaman9
Nu este medic/terapeut
shaman9
Buna ziua,
Indicatii terapeutice ale Terapiei Yumeiho :
- Afectari psihogene de diferite etiologii: multiple forme de nevroza astenica, spasmofilii, tetanii cronice, distonii neurovegetative;
- Stresul. Tulburari induse de stres cum ar fi: insomnii, anxietate, agitatie, tensiuni musculare dureroase, oboseala cronica psihica si fizica, tulburari neurovegetative diverse, etc. Prevenirea aparitiei stresului sau a instalarii tulburarilor induse de stres. Incapacitatea persoanei de a se relaxa.
# Diminuarea sau chiar eliminarea efectelor nocive induse de sedentarism;
- # Tulburari de statica si dinamica ale aparatului locomotor cum ar fi: asimetrii de bazin, cifoze, scolioze, hiperlordoze si combinatii si complicatii ale acestora (cifoscolioze, etc.); distributia necorespunzatoare a greutatii corpului la nivelul bazinului respectiv la nivelul membrelor inferioare (prevenirea patologiei induse de aceste tulburari sau ameliorarea patologiei prezente); rigiditate musculo-articulara, laxitate ligamentara; tulburari de mers, echilibru, statica, datorate cauzelor mai sus mentionate si a complicatiilor induse, etc.
# Nevralgii si neuromialgii, indiferent de localizarea, substratul anatomo-functional si cauza acestora (cu exceptia cauzelor care se constituie in contraindicatii, vezi hernia de disc lombara cu sciatica): reumatismale, neurologice, post-traumatice, psihogene, afectiuni articulare, miozite, miofascite, miogeloze, celulite, nevrite si polinevrite, retractii musculo-tendinoase, contracturi musculare, hipotrofii si atrofii musculare de diferite cauze (centrale si periferice, neurologice si post-traumatice, postinflamatorii si postinfectioase etc.

Bineinteles ca pe langa indicatiile mai sus mentionate, mai mult sau mai putin precise, sunt numeroase alte cazuri in care aplicarea terapiei Yumeiho poate fi benefica.

TERAPIA YUMEIHO consta in aplicarea metodica a unui ansamblu complex de procedee manuale si exercitii fizice in scopul restabilirii echilibrului functional al organismului uman, astfel fiind eliminate sau ameliorate o gama variata de tulburari care pot genera atat imbolnaviri acute cat si suferinte cronice.
Procedeele terapeutice manuale, aplicate in scop profilactic sau corectiv in cadrul terapiei Yumeiho, constau in: tehnici de manipulare osteo-articulare si gimnastica mio-articulara pasiva; procedee de puncto-terapie (in principiu similare celor utilizate in presopunctura si reflexoterapie); tehnici si procedee speciale de masaj; elemente de stretching (intinderi, elongatii); metode de corectare respectiv echilibrare a posturii, ale mersului si staticii; exercitii de optimizare a biomecanicii aparatului locomotor, etc.
0
13-08-2010, ora 16:21
alina paula
Nu este medic/terapeut
alina paula
in urma cu 8 ani mai exact la varsta de 15 ani am fost diagnosticata cu discopatie lambara l5 s1 lombosciatica dreapta, am facut si semipareza pe partea dreapta, mi-a prescris doctoru fizioterapie dar nu mi-a ajutat cu nimic, am luat ketonal, tramadol, midocalm si multe altele dar nu-mi ajuta la nimic, acum am dureri insuportabile noaptea ce e de facut pot ajunge la hernie de disc sau la operatie? va multumesc
0
13-08-2010, ora 16:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este vorba de a "ajunge" la hernie de disc, chiar o aveti!!
Lombosciatica, pareza, paralizia, sunt tot atatea manifestari clinice ale sindromului compresiv radicular (hernie de disc).
Doar un consult la neurochirurg va putea indica o conduita terapeutica.
Daca intarziati mult o interventie chirurgicala potential necesara, este posibil sa ramaneti cu fenomene neurologice de tip paralizie-pareza pentru tot restul vietii.
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-08-2010, ora 16:31
alina paula
Nu este medic/terapeut
alina paula
va multumesc pt raspuns, am fost la un domn profesor neurochirug la spitalul bagdasar dar mi-a spus ca nu am hernie si ca nu e de operat sa iau incontinuare analgezice combinate cu antiinflamatorii, am luat atatea pastile de simt ca nu mai am ficat in mine ce ma sfatuiti sa fac, unde sa ma adresez mai bn? va multumesc
0
13-08-2010, ora 16:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Lombosciatica, cu fenomene neurologice de tip paralizie-pareza, este o indicatie neta de interventie chirurgicala.
Puteti oricand cere si parerea unui alt neurochirurg.
Daca nu exista o indicatie chirurgicala, ce trebuie sa faceti:
- sa evitati antiinflamatoarele, sunt perfect inutile;
- sa mentineti o greutate perfect normala, nici un kg peste aceasta!!!!
- sa incepeti o kineto-terapie specifica (gimnastica medicala dupa programe specifice coloanei lombare), eventual hidro-kineto-terapie (inot).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-11-2010, ora 08:55
rory76
Nu este medic/terapeut
rory76
Buna ziua, domnule doctor! Am si eu o problemuta. M-am trezit din senin cu o durere intepatoare in abdomen dreapta, nu mai puteam sa stau in [picioare, stateam indoita. La eco a vazut ca am nisip la rinichi, si restul perfect normal. Problema e ca imi amortise si piciorul drept, pana la genunchi. Am luat antiinflamatoare, chiar si injectii cu ketorol, daca stau in pat pe spate cu picioarele indoite nu ma doare deloc, ma doare daca stau pe o parte putin si ma doare rau daca stau mult in picioare sau daca fac pasul mare. Deja durerea a cedat dar a ramas o oarecare jena acolo in dreapta. Spatele ma doare putin, tot in dreapta in dreptul rinichiului. INtrebarea mea e: e de la rinichi sau de la spate? Am mai avut spatele imobilizat, de nu ma puteam misca dar tot nu am ajuns la medic atunci. Medicii m-au tratat cu medicamente pentru ovare, pentru rinichi, am luat de capul meu flamexin...mi-e tare frica, ce poate fi? Cand ma doare am tendinta sa ridic putin piciorul de la pamant, in pozitia aceea nu doare, dar nu pot sta asa tot timpul...ce sa fac? Unde sa merg? E posibil ca o sciatica sa doare in fata, in abdomen, atat de tare? Va multumesc din suflet!
0
02-11-2010, ora 08:59
rory76
Nu este medic/terapeut
rory76
A, si am uitat sa spun: durerea merge de la rinichiul drept-zic eu- merge in fesa dreapta, abdomen jos dreapta-inghinal, si ma doare cand departez piciorul in lateral. Simt ca ma doare inghinal mult cand stau intr-o pozitie mult timp. Multumesc!
0
02-11-2010, ora 13:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In problematica vertebrala lombara (de tip discopatie-lombosciatica) va poate ajuta numai neurochirurgul.
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-11-2010, ora 22:57
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
Buna seara! Am si eu o problema. In luna august a inceput sa ma doara piciorul drept de nu puteam sa calc pe el. Ma durea si spatele dar piciorul ma durea ingrozitor. Am mers la Radauti la medicul reumatolog si mia dat un tratament cu mydocalm, voltaren si paracetamol. Lam luat 10 zile, dar nu a avut nici un efect. Doctorita de la Radauti mia zis ca am scolioza intro stare foarte avansata si ca avanseaza foarte repede. Dupa ce termin tratamentul sa vin la fizioterapie. Dar eu nu prea sunt de acord cu fizioterapia. Mai ales ca am si servici. A inceput sa ma doara spatele si mai tare. Ma culca si ma ridica sotul meu. Mentionez ca am 30 de ani. Am mers la un doctor de la policlinica privata din Suceava. Mia zis ca radiografiile facute la radauti nu sunt bune si ca scolioza este foarte discreta si ca de fapt am discopatie lombara. Si sa nu fac fizioterapie ca imi fac mai rau. Am facut 10 zile de injectii Movales si am luat si vitamine Milgama N, si voltaren. Dupa 3 zile de tratament spatele nu ma mai durea si a inceput sami treaca si durerea din picior. Asa de rau ma durea piciorul ca daca ma asezam pe scaun, mi se facea rau.
Nu ma mai doare spatele, dar as vrea sa stiu care ar fi diagnosticul corect, deoarece am fost la 2 medici si am avut 2 diagnostice si erau si contrare. La radauti aveam scolioza avansata si avansa rapid si trebuia sa fac fizioterapie, la suceava scolioza era discreta si aveam discopatie lombara si nu aveam voie sa fac fizioterapie.
Acum ma doare degetul mijlociu de la mana stanga si a inceput sa imi apara o umflatura pe deget, cred ca imi iese un osisor afara, ca e tare la atingere. Ce poate fi? Se poate trata? Sau e pe baza reumatica?
MULTUMESC MULT!
1
04-11-2010, ora 23:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu mi-ati descris singurul aspect esential: diagnosticul clinic al neurochirurgului, singurul in masura sa prescrie un tratament in cazul sindromului compresiv lombar (de tip discopatie, hernie de disc).
Cat despre problema de la mana, incepeti printr-un consult la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
31-07-2012, ora 15:39
ogrezeanuelena
Nu este medic/terapeut
ogrezeanuelena
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
In urma unor dureri in zona lombara, am decis sa merg sa-mi fac o radiografie pentru regiunea dureroasa.
In urma radiografiei, pe raportul medical primit de la radiolog, mi s-a specificat "regiune coloana lombara-cu rectitudine".Modificari discopatice L5-S1. Ce ar fi de facut in acest caz?
Multumesc anticipat.
0
31-07-2012, ora 15:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Radiografia ofera informatii modeste in cazul patologiei compresive lombare (rectitudinea este un semn indirect al iritatiei radiculare).
Singura solutie este o examinare clinica la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Discopatia lombară - tratament, recuperare și evoluție
  •