Discopatie lombara

23-03-2014
kammer05
Nu este medic/terapeut
kammer05
Buna ziua d-nul doctor! Am 30 de ani si in urma examinarii rmn cu rezultat 'protruzie discala posterolaterala stanga L5-S1' am urmat 10 sedinte de fizioterapie ( terminate undeva pe 25 februarie 2014), respectiv proceduri electrice.Mentionez ca-n timpul fizioteratiei nu am stat f linistita avand copil a trebuit sa ma duc dupa el sa umblu de colo-colo dar fara ridicari de greutati.Ideea este ca durerile de picior (caci ma apasa rau pe piciorul stang) nu s-au redus totalmente asa cum ar fi trebuit am inteles, se mai simte o durere zilnic mai ales dupa o zi mai obositoare.Se mai poate face ceva in acest sens stiu eu un tratament naturist pt calmare durerilor?Si mai aveam o intrebare in situatie mea as ma putea face un copil ( presupun ca din cauza greutatii sarcinii ar fi o durere mult mai intensa si ar trebui sa stau mai mult la pat :( - daca ar fi sanse si ce riscuri ar implica.
Va multumesc frumos !
1 comentarii
0
23-03-2014, ora 12:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sindromul compresiv lombar (hernia de disc) are doua tipuri de tratamente imaginabile in prezent: fie interventia chirurgicala (cura herniei de disc), fie kineto-terapie (gimnastica medicala adaptata coloanei lombare), practicata zilnic timp de multi ani (practic toata viata).
Trebuie sa consultati un neurochirurg si impreuna veti decide asupra tratamentului optim.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Discopatia lombară - tratament, recuperare și evoluție
  •