Discopatie cervicala scolioza dorso-lombara

17-02-2016
xzibit
Nu este medic/terapeut
xzibit
Astazi am fost la reumatolog si am primit acest diagnostic. Mentionez ca am ameteli foarte mari, oboseala, durere moderata cervicala si lombara, arsura cervicala (fara dureri de cap) durere si amorteala in bratul stang, uneori slabiciune musculata la membrele superioare, uneori durerea lombara parca imi deranjeaza si soldul putin la mers( foarte rar).Simptomele nu se manifesta simultan, cel mai preponderent este ameteala (care probabil este datorata si hipotensiunii). Ca si antecedente am suferit un tranplant renal, iau tratament cu imunosupresoare si cortizon si regim hiposodic.

Pe radiografie a spus ca se vede discopatia ( nu stiu daca pot atasa radiografia)
Am facut examenul DEXA care a iesit NEGATIV

HLA B27 - NEGATIV
Ac.antinucleari titrare si depistare - NEGATIV
Proteina C reactiva - 1.82 ( 0 - 5 )
VSH - 22mm/ h ( in urma cu o luna a fost 10)

Din cauza problemelor renale am primit acest tratament

Aflamil 2 x 10 zile
Piascledine comprimate 1x 30 zile

Ce ma sfatuiti ? sa mai continui si cu alte investigatii ?
2 comentarii
0
18-02-2016, ora 10:43
Dr. Merlas Cornel
Chirurgie generala, DEJ
Dr. Merlas Cornel
Dupa semnele si simptomele pe care le-ati descris mai sus, acestea sunt provocate dupa toate probabilitatile, de dezordini din interiorul maduvei spinarii care ar putea fi cauzate de diversi factori (Naegleria Fowleri, Cysticercosis, Sarcocystis, Citomegalovirus, Trichomonas Vaginalis s.a.).
Cauzele nu pot fi depistate decat cu un sistem de diagnostic care sa le poata pune in evidenta cum este examinarea cu sistemul NLS Metatron 4027 Metapathia Clinical. Daca accesati printre publicatiile elaborate si publicate in cuprinsul paginii mele de pe acest site, cele publicate de mine va aduc informatii suplimentare. Nu cred ca pana acuma ati reusit sa beneficiati de un tratament adecvat. Boala progreseaza, ea incadrandu-se intr-u sindrom de mielita extensiva senzitivo-motorie.

-*

(*modificat de admin)
0
19-02-2016, ora 23:58
xzibit
Nu este medic/terapeut
xzibit
Multumesc, astept si alte pareri legate de acest diagnostic, pentru mine termentul de discopatie este cam ambigu si prea general..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scolioza în sarcină
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •