Discopatie lombara.. care au inceput acum 10 zile

22-07-2009
adi_bon
Nu este medic/terapeut
adi_bon
Mama a fost diagnosticata cu discopatie cred ca lombara. Acum vreo 10 zile au inceput durerile. La medic a mers abia dupa vreo 4 zile. A inceput sa faca fizioterapie, o groaza de injectii intramusculare si ia si tratament medicamentos. Durerea la spate (mai mult pe fesa dreapta) s-a mai ameliorat, dar a inceput sa coboare pe piciorul drept. Medicul spune ca e normal, ca este spre vindecare. Nu stiu ce sa cred. Intr-adevar, spatele nu o mai doare ( o mai jeneaza putin dar totusi nu mai are dureri insuportabile), dar au inceput durerile in pcior. Are si vreo 2 degete amortite.
Intebarea mea ar fi daca este ceva normal si daca se indreapta spre vindecare!
5 comentarii
0
22-07-2009, ora 16:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pentru orice om cu ceva minte limpede trebuie sa fie clar ca astfel de schimbari si agravari nu sunt normale. Sunt cauzate cu mare probabilitate de tratamentele date.
Insa este f. normal ca medicii sa nu recunoasca ca au facut ceva gresit. Daca intalniti vreodata unul sa-mi-l aratati si mie si vin sa-l felicit si sa-l pup pt. curajul si sinceritatea lui !

Durerile poate au disparut numai ca nervii inca sunt ametiti de la toxinele cu care au fost narcotizati.
Multe boli daca nu faci asbolut nimic trec de la sine si NU SE AGRAVEAZA ca in cazurile cu tratamente.

Insa dupa cunostintele mele au fost afectati aici mai multi nervi de aceea amorteala si durerile din picior.
Daca se indreapta spre vindecare cu siguranta ca ocolul care l-a facut os sa fie foarte lung, si pana ajunge macar in directia ameliorarii va trece multa apa pe Dunare, caci ea se afla acum pe un rau in directia opusa.

De aceea este cazul sa va treziti la realitate si sa judecati singura daca astfel de inrautatiri se poate numi indreptare.

Va recomand cu caldura un medic homeopat care o sa elibereze nervii de toxinele cu care au fost intoxicati si care o sa dea mamei Dvoastra si un remediu adevarat si fare efecte adverse pt. durerile de spate.
0
22-07-2009, ora 16:19
adi_bon
Nu este medic/terapeut
adi_bon
M-am tot documentat pe net si am gasit ca discopatia se manifesta clar si prin dureri si amorteli la nivelul unui membru. Asa ca...cred ca e normala manifestarea.
In ceea ce priveste homeopatia... mama este forate sceptica in privinta asta. si eu cam sunt.
0
22-07-2009, ora 22:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Problema este una pur mecanica, datorata compresiunii nervilor spinali de catre discul intervertebral herniat.
Rezolvarea este una fizicala (fizio-kineto-terapie) si, in cazul prezentei simptomelor neurologice (paralizii, pareze, etc.) se pune problema tratamentul chirurgical.
Amanarea operatiei in cazul in care este necesara va poate imobiliza pentru tot restul vietii in caruciorul rulant.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
21-09-2009, ora 00:36
teooodora
Nu este medic/terapeut
teooodora
pt adi_bon
mama mea are acelasi diagnostic, dar intr-un stadiu mult mai avansat cred. pentru ca durerile ei de spate au trecut cam de 3 4 luni, dupa fizioterapie si multe multe multe creme si masaje, dar cam de o luna durerea i s-a mutat in piciorul stang. si in cazul in care e vorba tot de discopatie lombara, atuncia DA, e normal sa nu isi simta degetele de la picior si sa manifeste dureri insuportabile si furnicaturi, asta pt SCARFACE, si pt dispretul lui total fata de medici.
ceea ce e deranjant e ca, dupa internare in spital, injectii si alte cele ( nu putea umbla, nu se putea misca, furnicaturi dureri groaznice etc) i s-au ameliorat durerile dar in continuare nu poate umbla mai mult de cateva minute. medicul e foarte evaziv si necooperant as putea spune. indeamna la operatie desi nu da nicio lamurire, nimic. am gasit in schimb un dispozitiv care zice-se ca ar trata boala, de la AIRTRAC. acuma ma documentez sa vad ce si cum, dar daca stie cine despre echipamentul respectiv si rezultatele, sunt curioasa.
0
21-09-2009, ora 10:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Din pacate eu nu am cunostinta despre respectivul dispozitiv, deci nu va pot oferi informatii.
In cazul in care doriti opinia si tratamentul unui alt neurochirurg, imi puteti scrie pe mail si va voi da coordonatele dansului.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  • Discopatia lombară - tratament, recuperare și evoluție
  •