Disconfort la nivel anal

13-06-2009
Lexus
Nu este medic/terapeut
Lexus
Buna ziua!Cam de o saptamana, simt un disconfort la nivel anal...la inceput a fost ca si o contractie de scurta durata a anusului, iar dupa aceea am inceput sa am dureri la nivelul feselor, iar acum simt un disconfort la nivelul anusului-o presiune cu senzatie de defecatie(ma duc la baie si nimic!) si la "palpare" simt ca si cum o vena ar fi dilitata sau un muschi contractat intre anus si penis, in special in zona din imediata apropiere a anusului...nu pot sa stau pe scaun(parca se accentueaza disconfortul), dar chiar daca stau in alta pozitie disconfortul persista. Mi-am facut ceai de musetel si am incercat sa "stau deasupra aburului", dar nu am observat nici o ameliorare. NU prezint urme de sange vizibile in scaun si nici dureri abdominale. Am avut acum 2-3 ani colon iritabil si gastroenterocolita de reflux, dar am reusit sa le tin sub control si nu am mai avut probleme cu ele.Sa fie oare hemorizi sau ceva mai serios...imi este frica de colonoscopie :( MULTUMESC ANTICIPAT de raspunsuri!
1 comentarii
0
27-08-2011, ora 18:57
robert1979
Nu este medic/terapeut
robert1979
am vazut cam tarziu mesajul tau si ma confrunt cu aceleasi simptome! de atunci si pana acum cred ca ai descoperit cauza. imi poti spune si mie ce ai avut?????????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.