Disconfort general si stare de rau

08-08-2013
oanaa11
Nu este medic/terapeut
oanaa11
Am inceput sa prezint in ultima vreme urmatoarele simptome:
durere de spate lombara
dureri de cap agresive
senzatie iritare plamani
tuse seaca
probleme de respiratie
si un disconfort fizic general

Lucrez de aproape 5 ani la locul actual de munca si sunt mereu sub aer conditionat rece.
Toate aceste simptome le am la servici cam de un an si s-au agravat din ce in ce mai tare in ultimele 2 luni.
Acasa nu mai persista decat durerea de spate si disconfortul fizic, din aceasta cauza am putut determina ca aerul conditionat poarta o mare parte din vina pentru aceste simptome.

As vrea sa va rog sa imi sugerati ce as putea face sa ameliorez starea asta de rau.
E evident ca din tot colectivul eu sufar cel mai tare, deci e exclus sa se opreasca aerul rece.
Ar putea fi o imunitate scazuta, alte probleme? Ce as putea face ca nu mai rezist.nu reusesc sa imi fac munca si am devenit mai retrasa.

Multumesc pentru orice propunere.
5 comentarii
0
08-08-2013, ora 10:11
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua oana,
te inteleg pt ca ani de zile am fost in aceeasi situatie si
nici colegii nu inteleg ca aerul c. trebuie oprit din cand in cand...asta e...
CE sa faci?
- pt durerea de spate...poti sta cu o vestuta fara maneca, cat stai sub aer c.
- pt cap, eu stateam legata c-o esarfa draguta...doar la serviciu.
- posibil.de acolo sa ai si probleme cu tusea..
intrebare;
- fumezi?
-daca DA.macar ASTA nu depinde de altii.si incearca sa...reduci...
p.s.
CRED ca DUPA ce va trece canicula.mai o fii 1-2 saptamani.
vom scapa de folosirea aer c. si sigur te vei simti bine..
mai astepta putin
cele bune,
0
08-08-2013, ora 10:25
oanaa11
Nu este medic/terapeut
oanaa11
Sunt imbracata bine, nu ma intereseaza foarte mult estetica cand am probleme de sanatate.
Pentru cap, m-am mutat efectiv de la biroul la care lucram, unde imi batea direct, la un alt birou unde e ceva mai bine dar in continuare rece.
Nu fumez, dar am astm bronsic care nu se mai manifesta decat in prezenta mucegaiului si a prafului, in rest nu am probleme.

Acum intradevar nu pot decat sa mai astept sa se raceasca vremea, desi am avut experiente proaste cu geamurile deschise si pe timp de iarna.

Dar ce as vrea sa stiu, cum as putea sa imi intaresc organismul? Restul nu are probleme ca si mine si nu inteleg de ce. Am doar 27 ani, nu am probleme de greutate, dar nu ma simt deloc in forma. Am ajuns sa numar orele pana plec acasa si am devenit foarte ineficienta la birou. Acasa ajung si zac in pat de durere. Doar spre seara ma simt mai bine, spre a doua zi dimineata imi revin putin ca la servici sa inceapa din nou.
0
08-08-2013, ora 13:15
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sa Nu mai intrebi DE ce?eu si ala nu?
pt ca suntem oameni DIFERITI
si
cateodata vezi unul grasut cu n probleme si
altul slabut si sanatos tun...

intrebare:
-mananci cate putin si des?
- bei lichide suficiente?
-stai muuuult pe net?
-circuli doar cu masina?

mai vb.
o zi buna
0
01-09-2013, ora 15:40
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
Cred ca cel mai bine consulti un medic, dar unul bun, care sa-ti spuna exact daca nu cumva ai probleme cu imunitatea si sa-ti dea un tratament pe masura...Leacurile babesti pe mine ma lasa rece, deoarece sunt unele de-a dreptul periculoase, iar un sfat bun pentru o anumita persoana poate fi ineficace sau chiar mai rau la alta persoana.
Cunosc o fosta colega, cu aproximativ aceleasi probleme si dupa ce a tot incercat diverse metode, a mers la medic...Nu stiu ce a mai facut, dar cred ca asta ar fi solutia, daca aici nu prea intra medici sa raspunda exact...
0
01-09-2013, ora 19:53
oanaa11
Nu este medic/terapeut
oanaa11
Multumesc pentru raspunsurile voastre. Efectiv am consultat un medic pentru durerile de spate si a rezultat un diagnostic de discopatie lombara. Durerile de cap sunt mai rare acum si nu atat de intense. Deci cert erau de la AC care batea direct in cap. Am inceput sa iau si Bilomag pentru memorie care au un supliment de vitamine pe langa lecitina. Nu stiu sa va zic ce a fost decisiv mutarea sau vitaminele dar ma simt chiar bine acum. :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.