Dioptrii corecte pentru lentile de contact?

15-05-2013
odreea
Nu este medic/terapeut
odreea
Buna ziua,

Sunt o purtatoare de ochelari si as dori sa renunt la ei in favoarea lentilelor de contact. Acum doua zile am efectuat un control oftalmologic, soldat cu urmatorul rezultat:
Ochi drept: -0.75, cilindru -0.5
Ochi stang: -1, cilindru -0.5
Medicul oftalmolog la care am facut consultatia m-a sfatuit sa imi achizitionez lentile de contact fara cilindru caci 'sunt mai ieftine iar rezultatul este acelasi'. Totusi, pentru lentilele de contact mi-au fost recomandate urmatoarele dioptrii:
Ochi drept: -1.25
Ochi stang: -1.5
(raza de curbura 8.6)
Acum, eu nu am cunostinte medicale insa ceva imi spune ca nu e corect sa se elimine cilindrul in acest mod. Nu vreau decat sa ma asigur ca nu imi fac mai rau achizitionand lentilele cu dioptriile prescrise. Va rog sa ma ajutati daca se poate.

Multumesc
9 comentarii
0
15-05-2013, ora 19:34
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
La asemenea dioptrie mica nu se recomanda lentile de contact. Desi sunt tare la moda si simplu de utilizat, orice oftalmolog serios iti va spune ca nu merita sa risti vreo afectiune oculara pentru dioptrii atat mici. Afectiuni care sunt mult mai frecvente decat ai crede. Mai consulta oftalmologi, sa alegi chiar informata.
Sanatate!
0
15-05-2013, ora 23:02
odreea
Nu este medic/terapeut
odreea
Multumesc mult pentru parerea d-voastra. In cazul meu insa, lentilele de contact sunt cea mai buna alegere (nu are sens sa intram in detalii). M-ar interesa daca exista o persoana avizata sa imi spuna daca calculul dioptriilor pentru lentilele de contact este ok (i.e. daca e ok sa eliminam cilindrul prin marirea sferei). Multumesc mult
0
16-05-2013, ora 14:10
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Lentilele de contact sunt o alegere personala si nu conteaza dioptria. In plus ai campul vizual mai mare decat la ochelari. In SUA de exemplu nu exista persoana care sa poarte ochelari!! Daca esti atenta, ai grija sa te speli mereu pe maini, sa te dezinfectezi etc nu vor exista probleme.
Nici mie nu mi-a dat cilindru doctorul, mai ales la inceput ochiul meu nu va percepe diferenta, mai tarziu dupa ce ma voi invata cu lentilele voi cere o prescriptie pentru fiecare ochi cu diferentele si cu tot ce e nevoie. Dar momentan cat ma antrenez cu folosirea lor nu am nevoie de cine stie ce... (o sa vezi ca e greu sa nu incurci lentilele, pana vei reusi sa le folosesti nu e problema si in 2-3 luni poti cere lentile torice adica cu cilindru)
0
20-05-2013, ora 17:26
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Personal, prefer prescriptia de lentile de contact torice ( care au cilindru), nu consider ca este utila prescrierea unei sfere negative mai mare decat este necesar, mai ales la citit( poate apare oboseeala oculara la citit si simptome corespunzatoare acestei oboseli: dureri de cap, dureri de ochi).Este adevarat, lentilele de contact au cilindrii incepand cu -0, 75 cilindru. Eu v-as face urmatoarea prescriptie : OD= -0, 75-0, 75 cilindru ax... ( se ajusteaza axul incat sa fie multiplu de 5) OS= -1, 00- 0, 75 cilndru ax..., RC 8, 6
0
20-05-2013, ora 17:40
odreea
Nu este medic/terapeut
odreea
Multumesc mult pentru ajutor d-na Dr
0
28-05-2013, ora 19:58
Georgian Florea
Nu este medic/terapeut
Georgian Florea
Buna ziua!astazi mi-am pus pentru prima data lentile de contact si ma simt un pic ametit si simt o durere de cap.reteta veche pt ochelari era OD SPH -0, 5 CYL -1, 50 AX 0, OS SPH -0, 5 CYL -1, 00 AX 0 iar reteta pt lentile este OD CYL -1, 75 AX 180, OS CYL -0, 75 AX 10.Diferenta dintre retete este de 6 luni.Credeti ca e posibil sa imi fi dat o reteta gresita sau ameteala se datoreaza faptului ca nu am mai purtat pana acum.Va multumesc
0
03-03-2018, ora 21:48
StefaniaCp
Nu este medic/terapeut
StefaniaCp
Buna ziua,

Am fost de curand la un control si mi s-a prescris reteta pentru ochelari, insa iau in calcul necesitatea lentilelor de contact datorita jobului.
O.D.: -2.00 CYL: -0.50 AX: 95
O.S.: -2.25 CYL: -0.50 AX: 85
Am primit si citirea:
<R> SPH CYL AX
-2.00 -1.00 94
-2.00 -0.75 96
-2.00 -0.75 94
-2.00 -1.00 94
-2.00 -1.00 100

<R> mm D AX
R1 7.87 43.00 5
R2 7.76 43.50 95
AVE 7.82 43.25
CYL -0.50 5

<L> SPH CYL AX
-2.25 -1.00 76
-2.25 -1.00 83
-2.25 -1.50 83
-2.25 -1.25 90

<L> mm D AX
R1 7.73 43.75 38
R2 7.64 44.25 128
AVE 7.69 44.00
CYL -0.50 38

Ma puteti ajuta cu dioptriile pentru lentile de contact sau daca trebuie sa merg la un alt control?
Multumesc!
0
12-09-2018, ora 14:46
Ing. Gheorghe Alexandra
Identitate neconfirmată
Ing. Gheorghe Alexandra
Buna ziua!
Lentile de contact cu cilidru mai mic de 0.75 nu se fabrica. Dioptria recomandata in cazul dumneavoastra (odreea) este insasi dioptria de -0.75sf pentru ochiul drept si -1.00sf pentru ochiul stang. In niciun caz nu se da dioptrie mai mare. Nu vad logica! Mai mult de la -4.00 dipotrii in sus se micsoreaza dioptria recomandata lentilelor de contact datorita distantei vertex (distanta dintre varful corneei si ultimul dioptru al lentile aeriere/de ochelari).
0
12-09-2018, ora 14:52
Ing. Gheorghe Alexandra
Identitate neconfirmată
Ing. Gheorghe Alexandra
Buna zius dna StefaniaCp!
Dioptriile pentru lentilele de contact sunt: od: -2.00sf si os -2.25sf. Datorita cilindrului de -0.50 care nu se fabrica recomand scoaterea acestuia din calcul! Insa va recomand o adaptare in prealabil a unei perechi de lentile de contact de proba!
O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • FDA a aprobat lentilele de contact cu efect de protecție solară
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Ai nevoie de ochelari? Cum să-ți testezi singur vederea!
  • Prescripție ochelari - explicații termeni OD, OS, CYL, SPH
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •