Dioptrii

20-05-2014
olivertm
Nu este medic/terapeut
olivertm
Buna ziua, ma numesc Oliver si am 20 de ani. Practic ciclismul montan (cross country) mai mult de timp liber nu de concursuri. Precizez ca inainte de problema pe care am sa o comunic nu am avut niciun fel de probleme cu ochii (se mai intampla sa nu vad clar noaptea la distanta dar rareori), .Am avut proasta inspiratie de a nu folosii ochelarii de protectie la o tura si i-am oferit oportunitatea unei musculite sa mi intre in ochi, ok... am apelat la instinctul pe care fiecare il face a se scarpina la ochi, nicio problema pana noaptea in jurul orei 2 cand nu mai puteam deschide ochiul stang (timp-aprox 7 ore ), am plecat la urgente, toate bune si frumoase mi a scos musculita din ochi si dupa cateva zile am descoperit ca am conjunctivita, si asa povestea continua alaturi de conjunctivita cam 2 luni, de acolo de la urgente am si luat conjunctivita asa mi s-a comunicat de un Dr. oftalmolog. Pe langa ca am luat la stangul conjunctivita cumva a ajuns si la dreptul si asa am continuat, toate bune si frumoase pana cand imi trece - Dr.oftalmolog mi a spus ca am un strat pe cornee sau ceva de genul de mi-a dat corneregel si vigamox sa ma mai dau 1 luna. super, totul bine si frumos ca doar nu i greu... e acuma dupa ce mi a trecut am primit si un cadou, nu vad la distanta mare unele amanunte (nr masinii, pancarde etc) ceea ce inainte vedeam... am fost la oftalmolog si am -0, 5 la ambii ochi. Acuma eu am 2 intrebari pentru Dumneavoastra : 1. Exista posibilitatea ca o anumita boala sa nu se fi vindecat ? sau nu corect... sau medicamentele au fost de vina pentru a-mi cauza dioptriile astea?
2. Este vreo posibilitate ca dupa un anumit timp de purtat ochelari la ambii ochi lentile de -0.5, sa mi se refaca vederea?
Multumesc (Medicamentele luate : Indocolir, vigamox, corneregel, sensivit )
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.