Dioptrie gresita?

06-03-2009
Andrei454
Nu este medic/terapeut
Andrei454
Buna ziua
Am astigmatism miopic compus -0, 5 -0, 5 cilindru -0, 75 -1, 5 sferic
si am o problema..cu noii ochelari se deformeaza obiectele de jur.. daca acopar 2cm din lateralul lentilelor vad perfect
E posibil sa fi ales o dioptrie gresita? la consultatie lentilele erau de vreo 3cm fata de 5cm cat au ochelarii, si cine stie.. poate eram prea atent la vedearea in fata si nu am observat obiectele din jur.. ar fi si asta o posibilitate Sau tanti aia de la magazin nu a respectat in totalitate reteta?
Multumesc
8 comentarii
0
06-03-2009, ora 15:50
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Ati facut un examen oftalmologic cu cicloplegie cand vi s-au prescris ochelarii?Da, vederea este perfecta in centrul lentilei, catre periferie apar aberatii ;de asemenea, este bine ca rama sa fie perfect dreapta si nu curba, iar lentila sa acopere in intregime orbita; numai bine
0
06-03-2009, ora 16:13
Andrei454
Nu este medic/terapeut
Andrei454
Da, am facut si cicloplegie, rama e dreapta iar lentila acopera in intregime orbita,
Este posibil sa fi ales o dioptrie gresita? dar nu inteleg de ce in fata vad perfect si in lateral nu..mie frica sa nu-mi strice mai rau vedera plus ca am dat o groaza de bani pe ele
0
06-03-2009, ora 17:39
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
la mine când deformau obiectele din jur era din cauză că noii ochelari nu aveau acelaşi unghi ca cei vechi. şi au trebuit adaptaţi. şi după ce a tras la cabinet un pic de ramă şi a măsurat unghiurile, am văzut perfect fără să mai deformeze nimic. (eu nu vedeam scările)
0
06-03-2009, ora 21:43
Andrei454
Nu este medic/terapeut
Andrei454
Doar la un ochi am unghiul diferit, plus ca nu se deformeaza numai un pic..am mai purtat 2 ani ochelari si stiu ce inseamna perioada de acomodare
0
12-05-2011, ora 11:05
dombix
Nu este medic/terapeut
dombix
Am si eu o nelamurire.
Acum doi ani am fost la un consult la oftalmolog si mi-a fost stabilită dioptria la -50.
Acum cateva zile am fost al acelasi medic si mi-a zis ca dioptria mi s-a modificat la +50. Este posibil ca dioptria sa se schimbe de la - la +?
Pe mine ma deranjeaza ochii doar la calculator(ochii inrositi, durere in spatele globului ocular), la fel daca port ochelarii(lentila antireflex) sau nu îi port.
0
12-05-2011, ora 11:31
dombix
Nu este medic/terapeut
dombix
scuze este vorba de -0, 50 si +0, 50
0
15-05-2011, ora 19:45
dombix
Nu este medic/terapeut
dombix
pliz nu-mi raspunde nimeni la intrebare?
0
07-04-2017, ora 14:50
ionut261
Nu este medic/terapeut
ionut261
Buna ziua! am 27 de ani si port ochelari de la 16 ani, ochelarii pe care ii am prescrisi au dioptriile de -3 /0, 75cil, la aproape nuii folosesc fiindca ma obosesc, nu mi s-a recomandat cicloplegie cand mi s-au prescris ochelarii fiindca nu era nevoie, ultima data cand mi s-a facut examen cu cicloplegie a fost la varsta de 16-17 ani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •