Dinti parodontotici

24-01-2010
buzanu
Nu este medic/terapeut
buzanu
Buna ziua,
Am 42 de ani si sunt pentru a doua oara la dentist.La prima vizita acum 20 de ani dupa ce medicul a incercat
sa-mi extraga nervul pe viu, am prins o frica de dentist care m-a tinut departe de cabinet toti acesti ani.Dupa
consultatie am aflat teribila veste ca aproape toti dintii sunt afectati de parodontoza si trebuie extrasi.La maxilarul
superior o sa-mi ramana caninii si ultimii molari pe care o sa-mi fac o punte dentara.Fiind prima data in fata unei astfel de probleme as dori opinia d-voastra in legatura cu:
- cei doi incisivi din fata nu au mobilitate, deci trebuie neaparat extrasi?? ( de pe radiografie medicul zice ca osul este afectat si nu mai stau decat in gingii).Parca la astia imi vine cel mai greu sa renunt
- din premolari nu mi-au ramas decat niste cioturi. La extractia unuia, mi-a facut 4 injectii pana si-a facut efectul.Este in regula sa-mi faca atatea injectii pt. un dinte??
- ar mai fi tipul de material pe care sa-l aleg ceva destul de bun si nici prea scump.
1 comentarii
0
27-01-2010, ora 23:27
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua.
daca va vor ramane DOAR 4 dinti la maxilar, 2 canini si 2 molari in spate din cate inteleg, solutia corecta nu este o punte dentara. poate nu am inteles eu corect, sper ca in spate nu va raman doar doi molari.
pe numai 4 dinti o lucrare fixa nu va rezista, tratamentul corect ar fi cu o proteza mobila ( clasica sau schleletata). nu cunosc cazul clinic integral. e greu sa ma pronunt.
in legatura cu incisivii centrali, daca medicul dvs va spune ca sunt compromisi, ca nu se mai tin in os ci doar in gingie, nu ezitati sa-i scoateti. prezenta lor si includerea intr-o lucrare, ca dupa un timp sa compromita intreg planul de tratament pentru ca se vor misca foarte tare, nu va ajuta cu nimic.
in ceea a priveste anestezia, numarul maxim de FIOLE/ CARPULE ( nu spun de injectii, pentru ca 1 injectie nu inseamna intotdeauna 1 fiola) care se pot injecta la un pacient de o greutate normala (70/80 kg) este de 5.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •