Dinti dubli la adulti?

21-12-2014
Amnesia
Nu este medic/terapeut
Amnesia
buna seara !ma numesc Nicoleta si am 22 de ani. Acum 4 zile am fost la stomatolog din pricina maselei de minte.in urma unui Röntgen, s-a constatat ca am doi dinti crescuti in gingia de jos. Cresc in forma de 'V', ca si vampirilor. Mi-Au spus ca se numeste dublura. si in urma unei operatii o Sa fie extrasi impreuna cu maselele de minte. Dintii de lapte i-am schimbat toti, si acum cativa ani nu aveam 'coltii' astia. Au inceput Sa mi se strambe dintii de jos de la varsta de 20 de ani. Eu credeam ca e din cauza scarsnitului din dinti, dar e din cauza ca imi cresc 'coltii' :). Intrebarea mea este : este normal asa ceva ? Sa creasca dinti dubli la o varsta 'aproximativ' matura?
2 comentarii
0
28-12-2014, ora 20:01
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna seara! Este posibil sa aveti dinti supranumerari ( adica in plus, ca si termen medical nu exista dinti dubli ) sau este posibil sa fie caninii- dinti permanenti foarte importanti, care, neavand loc sa erupa din diferite motive, raman in os si trebuie adusi cu aparat ortodontic pe arcada.
0
05-01-2015, ora 14:41
Amnesia
Nu este medic/terapeut
Amnesia
Peste cateva zile o sa fie extrasi. Sunt deci, in plus. Va multumesc !:D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •