Dinte rupt fracturat

30-12-2013
Marius M
Nu este medic/terapeut
Marius M
Buna seara. Am si eu o mica problema, am reusit sa ma lovesc cu gura de scaun si mi-am rupt un dinte. Cam 1/3 din el este rupt pe diagonala. Nu a ajuns la gingie. Am gasit bucatica rupta si am pus-o intr-un pahar cu apa.

Ce pot face? Este 2 noaptea si nu am pe cine sa sun si mai sunt si la serviciu.

1. Cat de grava este situatia? O sa-mi pierd dintele?
2. Se poate lipi cumva acela bucatica (la dentist vorbesc, nu de mine cu superglue).
3. Daca nu se poate lipi, ce imi poate face?

Multumesc
2 comentarii
0
30-12-2013, ora 10:25
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Exista varianta cu lipitul sau plombatul.
0
30-12-2013, ora 16:30
Marius M
Nu este medic/terapeut
Marius M
Am fost la dentist si mi l-a lipit. A zis ca este provizoriu si ca imi recomanda sa imi refac ambii dinti din fata. Adica sa ii pileasca si sa ii imbrace.
1. Chiar este necesar sa il faca si pe celalalt?
2. Lipitura aceasta este cat de cat rezistenta? Mie acum mi-e frica sa ma spal si pe dinti sa nu se rupa.
3. Se intampla ceva daca stau o perioada mai lunga cu el lipit? O sa imi carieze sau ceva? Acum ma cam doare daca beau rece sau trag aer rece.

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul