Dinte innegrit

09-07-2010
Hazel
Nu este medic/terapeut
Hazel
Buna ziua,

As dori un sfat...povestea dintelui meu incepe asa..acum vreo 2 ani m am trezit cu fata umflat din cauza dintelui din fata...am fost la medic mi-a gaurit dintele si apoi nu am mai onorat vizitele la stomatolog (am fost plecata din tara un an ) in Anglia am fost la o clinica deoarece ma durea foarte tare si mi-a scos nervul mi-a pus un pansament si mi-a zis k o sa ma tina 1 luna (in cel mai bun caz)...dupa vreo 3 luni s-a innegrit...acum venind acasa am fost la un cabinet stomatologic...mi-a zis ca trebuie sa-mi puna coronita si ma costa 200EUR...!!!!!!Pentru un dinte mi se pare foarte scump...mi-a zis k exista alta solutie mai ieftina doar ca nu este asa de buna si k dupa un timp se poate innegri iar!As vrea sa stiu care sunt solutiile si daca se poate o recomandare, eventual un cabinet stomatologic mai ieftin dar cu produse la fel de bune!Vreau sa arate ca ceilalti dinti...normal fara sa existe vreo diferenta de culoare si n-as vrea sa ma trezesc peste 6 luni k s-a innegrit iar!Astept sfaturi!

Multumesc
3 comentarii
0
10-07-2010, ora 22:07
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru dintii colorati din cauza pierderii nervului exista doua variante de tratament:
1 albirea interna a dintelui, daca dintele este relativ integru ( adica daca nu are coroana disrusa sau plombe f mari). in timp insa se revine lent la culoarea initiala
2 acoperirea cu o coroana (lucrare ). daca aceasta este din ceramica, ea nu isi va schimba culoarea initiala niciodata. daca insa este din compozit sau acrilat dupa o perioada, aceste materiale isi pierd calitatile estetice initiale

sfatul meu este sa va faceti o coroana din ceramica, si aici existand mai multe variante care difera ca si estetica (daca sub ceramica se gaseste metal, zirconiu sau daca coroana este integral ceramica, fara structura suport interna) si bineinteles ca pret.
0
10-07-2010, ora 23:09
Hazel
Nu este medic/terapeut
Hazel
Multumesc pentru sfat!As dori sa stiu care sunt costurile acestora precizez sa spun k dintele este spart in spate si are pansament!

O seara buna
0
29-11-2012, ora 12:13
ElenaN
Nu este medic/terapeut
ElenaN
Buna Ziua,
Si eu am patru coroane la dintii de pe maxilar (incisivi centrali si laterali). Eu am avut aceste coroane metalo ceramice de vreo 7 ani, eu am radacinele dintilor cu pivoti metalici. Recent am vrut sa-mi schimb lucrarea cu o lucrare pe zirconiu, medicul stomatolog nu a vrut sa-mi schimbe si pivotii metalici care ii am de 7 ani ca a spus ca nu are importanta si ca e riscant pentru radacini. Una dintre radacini a unui incisiv lateral s-a ingrit si cumva reflecta in gingie, cu toate ca am lucrarea pe zirconiu, la un dinte gingia sus nu e perfect roz. Nemaispunand ca overall este o umbanatatire a aspectului gingiei comparand cu lucrarea metalo ceramica, dar nu e perfect roz ca in cazul dintilor naturali. Care o fi explicatia?

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul