Dinte cariat

16-07-2011
AndreeaApril
Nu este medic/terapeut
AndreeaApril
am 15 ani si am o carie de marimea unei boabe de orez. (intre incisivul lateral si incisivul central, dar situata pe incisivul lateral) si daca o sa merg la dentist si o sa imi curete caria o sa ramana gaura, deci trebuie plomba definitiva. (asa cred.) intrebarea mea este: o sa fie nevoie sa'mi omoare nervul? o sa ma doara rau? :| imi este foarte frica. am tot amanat de jumatate de an, si deja caria a devenit vizibila si pe partea din fata a dintelui.
1 comentarii
0
16-07-2011, ora 10:34
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
NU te va durea deloc,...acum, sunt dif. metode..ca nici NU simti.
si NICI nervul NU trebuie scos, in toate cazurile...depinde de la om la om...
POTI solicita sa-ti trateze caria cu laserul si chiar ca NU simti nimic...e putin mai scump, insa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •