Din cauza anticonceptionalelor?

14-01-2013
fresh
Nu este medic/terapeut
fresh
Buna ! Asi avea si eu o mica intrebare.. am fost la ginecolog sa imi prescrie anticonceptionale.Mi'a facut un control si apoi mi'a dat sa'mi cumpar anticonceptionalele Karissa, Sunt bune??
Programul a spus sa fie asa: iau timp de 3 luni apoi o luna pauza, insa eu le folosesc din noiembrie de maxim 5 saptamani cam asa mi'a mai spus sa iau prima pastila cand imi vine menstruatia. insa pe luna decembrie nu am avut menstruatie.acum de cateva zile am o scurgere asemanatoare cu ciclul insa nu e un rosu intens ci are o culoare mai inchisa, si nu imi curge mult ca un fel/gen de secretie mucoasa asa. Ce ar trebui sa fac ? sa intrerup tratamentul sau sa schimb pastilele? Sunt disperata. Tin sa mentionez ca le iau la ora exacta in fiecare seara. Nu exista riscul unei sarcini nu ?Multumesc !! va rog sa imi dati un raspuns !
4 comentarii
0
14-01-2013, ora 13:04
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Ai facut pauza de 7 zile inainte de a incepe cel de-al doilea blister?
0
14-01-2013, ora 19:43
fresh
Nu este medic/terapeut
fresh
Nu asa mi'a spus sa le iao 3 luni apoi pauza
0
17-01-2013, ora 12:15
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu cred ca medicul s-a referit sa le iei fara pauza de 7 zile intre blistere. Daca nu faci pauza de 7 zile atunci nu iti vine nici menstruatia, ci o amani.
Imposibil ca medicul sa-ti fi zis fara pauza intre blistere, ci ti-a recomandat sa iei 3 luni dupa care o luna pauza, insa in cele 3 luni trebuie sa respecti principiile administrarii anticonceptionalelor.
Cand termini cel de-al doilea blister sa faci pauza 7 zile si din ziua a 8'a incepi al treilea blister. Iti va veni menstruatia in acele zile.
Mai mult ca sgur ai inteles gresit ce ti-a spus medicul.
0
02-02-2018, ora 12:32
Andreeaelen
Nu este medic/terapeut
Andreeaelen
Mi-ati putea spune daca anticonceptionalele afecteaza in vreun fel daca le iei mai multi ani de zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •