Dilema in legatura cu tratamentul !!

06-10-2012
Flori M
Nu este medic/terapeut
Flori M
Buna seara! Acum cateva zile doamna dr. ginecolog mi-a prescris un tratament pentru candida si gardnerella vaginalis cu 12 ovule polygynax si metronidazol pastile 1 la 8 ore timp de 5 zile...problema mea este k ovulele ar fi trebuit folosite 6 inainte de menstruatie si 6 dupa(pentru ca stia ca mi se apropie aceasta perioada) iar in timpul menstruatiei sa iau pastilele, dar menstruatia a venit cu cateva zile mai devreme si nu stiu cum este indicat sa urmez tratamentul.credeti ca este mai bine sa astept sa imi treaca menstruatia si sa incep cu tratamentul simultan? nu cred ca este nicio problema daca folosesc 12 zile ovule si in primele 5 zile sa iau si pastilele...iar o alta nelamurire este ca partenerului nu i-a fost prescris niciun tratament. nu exista riscul sa ma reinfectez? astept cu nerabdare un sfat de la dumneavoastra despre cum credeti ca este mai bine sa urmez tratamentul. multumesc !
1 comentarii
0
08-10-2012, ora 16:53
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Cel mai indicat este ca pastilele si ovulele sa fie administrate concomitent/ daca sunteti la menstruatie asteptati pana ce aceasta se termina si mergeti cu tratamentul prescris de catre medic. Cat priveste partenerul, dc acesta nu are/ a avut simptome locale si nu sunt alte probleme nu este neaparat nevoie ca el sa mearga pe medicatie. Sfatul este sa mergeti cu tratamentul prescris de medicul dvs si dc apar probleme, la dvs sau la partener, sa le discutati cu medicul imediat a.i. sa se prescrie tratamentul potrivit. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.