Dilema in alegerea unei metode contraceptive.

27-09-2008
Sinzi2826
Nu este medic/terapeut
Sinzi2826
Am fost in urma cu 6 luni la un cabinet de planning si mi s-au sugerat pastilele Yasmine. Le iau de atunci si totul a fost in regula, insa in urma cu 2-3 zile mi-am descoperit un mic nodul la un san. Am fost la ginecolog si mi-am facut o ecografie si mi s-a sugerat sa opresc folosirea pastilelor pentru 2 luni. Tot acum am aflat ca din nastere am un sept vaginal longitudinal si un uter malformat. As dori sa stiu ce inseamna de fapt acest lucru, cat de grav este si ce presupune. Din cauza acestui sept nu mi-e la indemana sa folosesc prezervativul si as vrea sa ma ajutati sa aleg altceva. Doctorita mi-a recomandat Pharmatex dar mi-e putin teama de faptul ca nu ar fii atat de eficiente ca anticonceptionalele si ma dezarmeaza putin si mirosul lor.As avea alta alternativa? Sau nu ramane decat sa suport?
9 comentarii
0
27-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
O alternativaar fi cotectia chirurgicala a malformatiilor congenitale ! Mai tarziu, oare nu vai vrea sa ai copii ?
0
27-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Intr-adevar, ovulele sau cremele de tip Pharmatex nu au nici pe departe eficienta anticonceptionalelor (80 % fata de 98 %), in schimb in cazul anticonceptionalelor, in general riscurile sunt mai mari decat beneficiile, iar doctorita are dreptate: in nici un caz nu trebuie sa reluati anticonceptionalele cel putin pana la rezolvarea problemei cu sanul, intrebarea fiind daca le puteti relua dupa aceea.
Poate ca ar trebui sa va ganditi la metodele naturale. Corect aplicate, eficienta lor e foarte aproape de cea a pilulelor (96 % fata de 98 %), marele avantaj fiind ca.nu dau noduli la sani.
Septul vaginal trebuie corectat chirurgical, e un fleac. Malformatia uterina trebuie clarificata: exista malformatii care fac sarcina imposibila, caz in care nu va mai trebuie nici o metoda contraceptiva.
0
29-09-2008, ora 00:00
Sinzi2826
Nu este medic/terapeut
Sinzi2826
Multumesc pentru raspunsuri. Doctorita mi-a spus ca singura problema care apare din cauza septului este faptul ca nu pot naste decat prin cezariana si ca nu trebuie neaparat operat. Sunteti de acord cu ea?
0
29-09-2008, ora 00:00
Sinzi2826
Nu este medic/terapeut
Sinzi2826
Si cand spuneti metode naturale va referiti la metoda calendarului?sau mai sunt si altele?
0
29-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca doctorita, cunoscand cazul si vazand despre ce este vorba, a zis ca operatia nu este indicata, evident ca trebuie sa fiu de acord cu ea.

Metoda calendarului se folosea mult pe vremuri. Azi se foloseste mai putin, din cauza impreciziei. Metoda curbei simptotermice este mult superioara, la ea m-am referit cand am vorbit de eficienta de 96 %, nu la calendar.
0
29-09-2008, ora 00:00
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Dl doctor, va rog sa ne explicati aceasta metoda naturala si noua, femeilor. Sa fiti sigur ca suntem, cel putin eu, foarte interesate si chiar nu am auzit de ea. Mai ales ca e naturala!
Va rog!!!!!!
0
29-09-2008, ora 00:00
Sinzi2826
Nu este medic/terapeut
Sinzi2826
Imi pare rau dar nici eu nu stiu nimic despre aceasta metoda. O explicatie ne-ar prinde bine. Se tine cont si de varsta in cadrul acestei metode?
0
30-09-2008, ora 00:00
anonima101
Nu este medic/terapeut
anonima101
si mie imi pare foarte rau dar nici eu chiar nu cunosk aceasta metoda
va rugam mult sa ne explicati si noua ce e si cum se foloseste
multumim
o zi frumoasa in continuare
0
05-11-2008, ora 02:31
antonia pop
Nu este medic/terapeut
antonia pop
Buna seara!
As vrea sa stiu daca este posibila schimbarea gustului si mirosului in urma utilizarii contraceptivelor.
Mentionez ca am luat Janine timp de 6 luni.
Prietenul meu mi-a spus ca nu mai am acelasi gust si miros si a observat aceasta schimbare inca din luna martie, cand am inceput sa iau anticonceptionalele.
As vrea sa stiu daca se poate modifica si mirosul respiratiei sau doar cel al pielii si al secretiei vaginale...el nu-mi da chiar toate detaliile, iar eu nu simt aceasta schimbare.
Din cauza ei avem raporturi sexuale foarte rare si scurte, din care lipseste preludiul. Am observat ca evita sa ma sarute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: