Dilema himen

18-09-2014
Roxx13
Nu este medic/terapeut
Roxx13
Buna ziua! As avea si eu cateva dileme si as aprecia f. tare daca m-ar ajuta cineva sa ma lamuresc... Am 20 de ani, in urma cu 1 an am avut primul contact sexual, m-a durut ingrozitor si am sangerat, dar nu am simtit ca mi s-ar fi rupt himenul, in sensul ca penisul partenerului meu intra destul de putin si inca simteam cum il blocheaza ceva, iar el forta destul de mult si de tare. Datorita durerii si sangerarii, am presupus ca s-a produs dezvirginarea iar himenul meu a fost rupt in ciuda acelor lucruri. Acum, dupa 1 an, am avut al doilea contact cu altcineva, am resimtit durerea iar penisul lui (destul de mare, daca are vreo relevanta), a patruns doar pe jumatate, nu putea mai mult fiindca era inca acolo acelasi lucru care impiedica sa ma penetrezeze mai mult... am facut-o asa, iar el a ejaculat totusi. Nu am sangerat de aceasta data, dar daca era himenul, atunci de unde a fost sangererea de prima data? A fost o fisura, sau s-a rupt dar nu complet? Iar daca era himenul, cum e posibil sa fi avut acest contact ca unul normal, cu tot cu ejaculare? Nu prea mai inteleg nimic. Teoretic imi este foarte clar ca nu mai sunt virgina, nu asta imi e nedumerirea, insa este posibil ca himenul meu sa fie inca acolo? Sau am pur si simplu vaginul foarte stramt? As aprecia foarte tare daca as avea raspunsuri la toate aceste nelamuriri, chiar am nevoie sa inteleg ce se intampla in corpul meu. Multumesc!!!
2 comentarii
0
27-09-2015, ora 17:30
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna, Roxx!

Dezvirginarea s-a produs in urma primului contactul sexual indiferent daca s-a rupt sau nu himenul. Virginitatea are mai degraba o conotatie "culturala" si semnifica faptul ca fata nu a intretinut relatii sexuale (de niciun tip) pana la acel moment.
Caracteristicile himenului (fragmentul de tesut care inconjoara sau acopera intrarea in vagin) difera de la un organism la altul; el poate sa nu existe (in cazuri foarte rare).
Uneori este atat de elastic incat numai prin nastere se rupe complet.
Alteori este atat de fragil incat se poate rupe in urma unei activitati sportive, a masturbarii sau chiar a introducerii unui tampon intern.

Ejacularea poate avea loc si daca nu s-a rupt complet himenul, iar durerea nu este mereu cel mai bun semn: se poate rupe si fara durere sau cu senzatii de durere nesemnificative.

Ce ti-as recomanda: (daca nu ai facut-o inca) mergi la un ginecolog si, in urma consultatiei, se va stabili exact ce se petrece acolo :)

psih. Ana-Cristina Badita
0
27-09-2015, ora 17:55
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Nu uita: poti ramane insarcinata chiar fara penetrare, cu himenul neatins.
Daca sperma a intrat in contact cu zona genitala ea poate patrunde in vagin, iar ovulul sa fie fecundat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: