Dilema

21-10-2009
SergiuF
Nu este medic/terapeut
SergiuF
Buna seara,
Vreau sa va cer o parere in legatura cu un program de care am aflat destul de recent de la un coleg de clasa
Am citit pe internet despre un seminar la care iti explica o serie de exercitii pentru ochi dupa care se spune ca poti reduce din dioptrii.

Eu port ochelari de aproximativ 8-9 ani(daca nu si mai mult) si am -2, 75 la ambii ochi
As vrea sa stiu daca este posibil ca prin o serie de exercitii executate zilnic se pot obtine rezultate ca cele mentionate pe site

Daca cineva este interesat de aceasta problema pot sa postez si cateva mail-uri primite ca raspuns de la initiatorul programului.

Multumesc
11 comentarii
0
21-10-2009, ora 20:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu am timp sa verific site-ul acum insa cu exercitiile la ochi se pot schimba in bine dioptriile, caci dereglarea vazutului depine f. mult de muschii oculari. Exista si niste ochelari din plastic (5-6 euro) cu multe gauri care atunci cand sunt purtati zilnic 1-2 ore antreneaza ochii si duce la imbunatatire.
Purtatul de ochelari din pacate agraveaza problemele la ochi fiindca nu corecteaza cauza si numai efectul.
0
23-10-2009, ora 13:32
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
SergiuF, n-ar fi rau sa postezi ceea ce spuneai, precum si numele site-ului respectiv !
0
23-10-2009, ora 15:48
SergiuF
Nu este medic/terapeut
SergiuF
De cat timp faci exercitii?
0
23-10-2009, ora 17:47
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
De cca doua luni. Dar am avut probl si cu o conjunctivita urata de care de-abia am scapat, si in plus lucrez la calculator cam 8-10 ore/zi.
La tine se poate sa se vada rezultatele mai repede, pt ca esti tanar. Oricum, fa-le in mod consecvent si serios, chiar daca ti se pare ca nu observi nicio imbunatatire. Incet-incet, poate treci la dioptrii mai mici sau scapi de ochelari. Succes ! Si incearca si metoda lui Scarface. Stie ce spune.
0
23-10-2009, ora 18:54
SergiuF
Nu este medic/terapeut
SergiuF
Stiu ca nu ii frumos sa intreb, dar cati ani ai
De cand am inceput cu exercitiile ai mai fost la oftalmolog pentru analize?
0
23-10-2009, ora 20:38
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
:)) :)) :)) De ce nu-i frumos ? 47 ! (tania62 =))
de-aia am zis ca la tine sigur se vor vedea rezultatele !!!N-am mai fost, pt ca de-abia mi-am vindecat conjunctivita (apropo, cu remedii homeopate, deoarece cu ce mi-a prescris oftalmologul nu i-am dat de capat!) - DAR, faptul ca vad mai clar ca inainte... spune ceva !!!
Daca am timp maine (si daca te intereseaza), iti mai trimit cateva exercitii si informatii legate de calitatea vederii.
0
23-10-2009, ora 20:41
SergiuF
Nu este medic/terapeut
SergiuF
Daca ai timp, eu chiar as vrea daca nu sa scap de ochelari, macar sa nu trebuiasca sa ii tot schimb cu altii mai puternici..
0
23-10-2009, ora 20:54
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
OK. Iti trimit maine. Chiar m-as bucura sa aiba efect asupra ta !
0
24-10-2009, ora 13:35
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Lasa-mi adresa de mail, te rog.
0
24-10-2009, ora 14:14
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Ti-am trimis. Mult noroc !
Spune-mi daca ai putut accesa documentul atasat.
0
24-10-2009, ora 14:26
SergiuF
Nu este medic/terapeut
SergiuF
Da, am reusit sa il accesez

Multumesc, acuma il citesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Ai nevoie de ochelari? Cum să-ți testezi singur vederea!
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Prescripție ochelari - explicații termeni OD, OS, CYL, SPH
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •