Dilema: miopie sau hipermetropie?

12-10-2009
chiri
Nu este medic/terapeut
chiri
Buna ziua. Am un baietel de 11 ani, purtator de ochelari de la 4 ani. Facem consult anual la un cabinet privat. Pana acum ochelarii au fost cu minus, de fapt diagnosticul era miopie cu astigmatism, iar acum la controlul anual din septembrie m-am trezit cu hipermetropie. Am intrebat doctorita, dar neavand reteta veche la mine nu am putut sa dovedesc ca pana acum a purtat ochelari cu minus.Este posibil ca de la un an la altul sa se schimbe radical diagnosticul? Multumesc.
4 comentarii
0
13-10-2009, ora 08:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Nici nu e nevoie de reteta veche, sunt suficienti ochelarii vechi. Tinand o pereche de ochelari in mana dreapta cam la 30 de centimetri de ochi, fixati o imagine oarecare, sa zicem vaza de flori de pe pervaz. Acum miscati ochelarii in sus. Daca vaza se misca in jos, inseamna ca sunt "ochelari cu minus". Daca vaza se misca in sensul in care miscati ochelarii, sunt "cu plus".

2. Da, e posibil sa se schimbe diagnosticul in aceasta succesiune (mai rar invers).
0
13-10-2009, ora 21:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Faina metoda, domnule Dragomir !!!
La ochelarii "cu minus" se vad obiectele mai mici daca te uiti prin de la aceeasi distanta.
Cu ochelarii "cu plus" se vede la fel ? Din pacate nu am la indemana...
0
14-10-2009, ora 10:57
chiri
Nu este medic/terapeut
chiri
Am fost la medicul oftalmolog in problema cu astigmatismul miopic sau hipermetropic si mi-a spus ca se poate modifica de la un an la altul de la plus la minus si in sens invers de la minus la plus. Negasind pe net prea multe informatii despre aceasta afectiune si daca este asa intr-adevar, va rog sa-mi spuneti daca pot avea incredere in continuare in doctorita sau sa mai merg si in alta parte pentru control. Cum am mentionat si mai sus, pana acum diagnosticul a fost AO. Multumesc.
0
20-10-2009, ora 12:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergeti si la un medic homeopat. Exista remedii homeopate care pot ameliora sau opri astigmatismul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: