Dilatare cavitatilor dreptete si sunt intrapulmonar moderat

02-12-2015
madalina10tivlea
Nu este medic/terapeut
madalina10tivlea
Buna ziua,

Ma numesc Madalina, am 23 de ani si la varsta de 11 ani am avut o operatie in care mi s-a acoperit un orificiu interatrial de 2 cm.
Am avut o perioada foarte stresanta in care am consumat multa cafea, cola si mult energizant. Dupa ce m-am mai linistit am mers la medic, pentru un control de rutina, la inima.
Mi s-au descoperit niste neregularitati (dilatare severa a cavitatilor drepte+suspiciuni de sunturi) si am fost trimisa de urgenta in Fundeni. Acolo mi s-a spus ca nu este situatia chiar atat de grava si am fost programata la un control transesofagian. (sper ca am scris bine - este vorba de acel control neplacut in care ti se baga un tub pe calea digestiva ca sa se studieze mai de aprope situatia sistemului respirator).

Problema este ca nu am mai apucat sa vorbesc cu medicul dupa ce am luat rezultatele.

In ultimul timp am ceva palpitatii si simt ca ceva nu este ok (simt cum imi bate inima - cam tare si neregulat), ametesc, ma mai inteapa in capul pieptului, ma inteapa mainile, amortesc mainile (in special degetele mari). Am mai avut astfel de stari, dar treceau.
*nu mi se umfla picioarele, dar mi se mai umfla mainile
Eu fac si fitness si ma gandesc ca problemele de la maini mai pot veni si de acolo.

Nu prea as vrea sa aud iar de o noua operatie.

As vrea sa stiu motivele care ar putea cauza diagnosticul (il voi scrie la final) care mi s-a dat.
Medicul, initial, mi-a spus ca ar putea fi vorba de un infarct-totusi sunt cam tanara pentru asa ceva...
Si de asemenea as vrea sa stiu in mare cam care este gravitatea situatiei si cum as putea sa mentin totul sub control.

*O sa mai ajung la medic, dar nu stiu daca pot face asta inainte de sarbatori si as vrea sa mai am parte de niste pareri pana atunci;
*De mentionat este faptul ca atunci cand fac sport (si fac zilnic) nu intampin insuficienta respiratorie si am o rezistenta destul de buna. Sintomele ciudate mai apar cand stau jos, nu cand fac efort;
*Din cate stiu dilatarea de pe partea dreapta nu se poate trata cu medicamentatie;


Diagbosticul a fost urmatorul :
-status postinchidere DSA OS cu petec de Darcon, fara sunt interatrial rezidual
(initial se banuia ca dilatare inimii s-a produs in umra operatiei-dar aparent acolo totul este ok)
-sunt intrapulmonar moderat
-regurgitare tricuspidiana severa (secundara)
-caviati drepte usor dilatate
-fara semne de HTP
-functie sistolica globala VS si VD normala
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.