sufar de constipatie cronica si de aprox 5 ani beau ceaiuri si iau diverse medicamente zilnic

19-04-2015
Mari1976
Nu este medic/terapeut
Mari1976
Buna ziua,

Am o intrebare: sufar de constipatie cronica si de aprox 5 ani beau ceaiuri si iau diverse medicamente zilnic. Se pare ca am un tranzit intensial extrem de lent si nu se poate altfel. In cazul in care doresc sa raman insarcinata, ce imi recomandati sa iau pt a nu fi contraindicat? De multi ani folosesc ceaiuri laxative, iar de aprox un an folosesc sveltaflor, sollievo sau senalax pastile.
Va multumesc frumos pt raspunsul d-voastra.
2 comentarii
0
14-07-2015, ora 09:48
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Ar fi indicat sa tratati constipatia prin modificarea alimentatiei, hidratare adecvata si exercitii fizice care sa amelioreze motilitatea tubului digestiv.
Sfaturile nutritionala in cazul constipatiei cronice se refera in primul rand la cresterea aportului de fibre (legume, fructe-evitand bananele, cereale si paste integrale, leguminoase, nuci, seminte), precum si limitarea alimentelor bogate in grasimi
, care incetinesc tranzitul intestinal.
0
15-07-2015, ora 18:46
lachriss
lachriss
Buna ziua. Pe langa ceea ce v-a sfatuit d-na doctor referitor la regimul igieno-dietetic, eu va recomand sa nu mai folositi Senalax pe termen lung (se foloseste maxim 10 zile; utilizat in mod abuziv poate accentua constipatia). Este foarte important sa va dezvoltati reflexul defecatiei. In acest sens, in fiecare zi, la aceeasi ora (de obicei dimineata)va alocati un timp in care, fara graba, va straduiti sa aveti scaun. Chiar daca nu reusiti, continuati sa faceti acest lucru zilnic. Daca totusi persista constipatia in ciuda masurilor recomandate mai sus, puteti folosi ca laxativ, de exemplu, lactulaoza (Duphalac) - 1 - 3 linguri/zi (poate fi folosita si in sarcina).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipatia - primul ajutor
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Aditivii din dulciuri pot altera structura și funcțiile tubului digestiv
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • MIT: Un digestiv (tăria înainte de masă) îmbunătăţeşte digestia
  • Sfaturi pentru o bună digestie
  •