Dificultati in a respira

27-09-2011
timea1
Nu este medic/terapeut
timea1
Buna, am si eu o nelamurire daca ma puteti ajuta.De 6 zile simt ca respir greu, parca ma apasa ceva pe piept sau parca ma strange cineva de gat.Senzatia dureaza 2-3 ore apoi ma lasa si tot asa, cel mai greu e seara cand nu mai pot respira aproape deloc si ma chinui f tare, sau cand stau pe spate.Doctorul de familie a spus ca ar putea fi spasmofilie si lipsa de calciu si mi-a dat magne b6 si alpha d3, dar m-as simti mai bine daca as sti si alta parere.sa continui asa sau sa fac si alte investigatii?multumesc
4 comentarii
0
03-10-2011, ora 10:49
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
buna! mie mi se ingreuneaza respiratia atat de tare incat chem salvarea. Unii doctori spun ca e astm, altii ca nu. Eu nu mai stiu ce sa cred. Eu iti sugerez sa faci niste analize la calciu si sa mergi si la un pneumolog.
0
03-10-2011, ora 21:15
timea1
Nu este medic/terapeut
timea1
Mi-am facut si radiografie, am fost si la pneumolog si la cardiolog si nu am nimic grav, doar un suflu sistoloc la inima si lipsa de calciu si fier.Poate si la tine e o lipsa de calciu, din cate am inteles se poate si din cauza asta sa simti k nu mai poti sa respiri, fa-ti niste analize!
0
04-10-2011, ora 00:59
tema
Nu este medic/terapeut
tema
timea1, faptul ca ai lipsa de fier, sugereaza o infectie vaginala cu e-coli, posibil sa fie si un enterococ sau streptococ.
Astea dau astfel de manifestari, enterococul si streptococul putand da chiar endocardita, adica infectie la inima.
E-coli mananca fierul si astfel apare anemia prin deficit de fier. Cand scapi de e-coli, fierul se regleaza singur.
Ai putea sa verifici facand o analiza de - secretie vaginala cu antibiograma.
Antibiograma sa o ceri neaparat ca sa stii cu ce sa te tratezi, bacteriile fiind rezistente la multe antibiotice.
Tratamentul ar trebui sa nu il intrerupi timp de 10 zile ca sa nu devina bacteria rezistenta si sa il iei la ore fixe.
Pentru recoltare nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte ca poate iesi rezultatul fals negativ.
Mai verifica si daca ai ceva carii ascunse sub lucrari mai vechi sau la masele fara nerv. Si aici sunt implicati streptococi care pot afecta inima - streptococul mutans.
0
07-10-2011, ora 21:58
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@timea 1, un control la tiroida ai facut???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •