Diferenta distanta ochi

10-05-2013
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
buna ziua, port ochelari din copilarie, am astigmatism si dioptrii de -2. de ceva timp ochiul drept este pozitionat un pic mai spre interior decat celalalt, diferenta este usor de sesizat dar nu foarte inestetica. as dori sa stiu de ce a aparut aceasta diferenta dintre ochi (inainte erau egali ca si distanta), daca se poate corecta si daca este posibil sa se duca si mai mult spre interior. Multumesc
5 comentarii
0
10-05-2013, ora 17:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa mergeti anual la consul pentru a constata cu cat s-au modificat dioptriile si a va pune lentile noi.

Si eu am avut astigmatism si dupa circa 3-4 ani de purtat ochelari, a disparut. Nu mai am nici o dioptrie. Nu mai trebuie sa port ochelari.
0
10-05-2013, ora 17:35
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
port de 17 ani si au crescut treptat. momentan port dioptrii ceva mai mici decat ar tre ca sa vad perfect ca sa nu slabesc muschiul si mai tare - recomandarea medicului.
0
10-05-2013, ora 18:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E gratuit cu trimitere sa mergi la medicul oftalmolog de la Policlinica si sa iti verifici dioptriile (distantele etc).
Altfel porti lentile necorespunzatoare.
0
10-05-2013, ora 18:24
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
nu cred ca ai inteles. medicul care m-a consultat in ianuarie anul acesta mi-a zis sa nu port noile dioptrii decat la condus, in rest, daca nu sunt nevoita sa vad perfect sa port cele vechi pt a nu lasa muschiul ocular sa se slabeasca - purtand dioptrii mai mici il exersez mai mult.
0
19-05-2013, ora 10:32
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! De fapt, ar putea fi si invers, ochiul stang sa fie exoftalmic. Mergi la un consult oftalmologic pentru precizarea unui diagnostic corect. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Ai nevoie de ochelari? Cum să-ți testezi singur vederea!
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Prescripție ochelari - explicații termeni OD, OS, CYL, SPH
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •