Diete pentru cei cu boli digestive

03-01-2008
ferina
Nu este medic/terapeut
ferina
Buna ziua!
Mai dati-mi o ideie in legatura cu regimul alimentar! nu mai stiu ce sa mai mananc!
5 comentarii
0
07-01-2008, ora 00:00
otilia marculescu
Nu este medic/terapeut
otilia marculescu
buna ferina! regret ca suferi de atata timp ca si mine cu stomacul...imi pare rau, pt ca e o bolala groaznica...regim alimentar...eu tin regim de mai bine de jumatate de an si nici eu nu mai stiu ce sa mai mananc...am mancat fainoase, dar mi s-a scarbit de ele, si in plus am facut si burti din cauza lor, fierturi...la fel.singura masa mai normala este cea formata din piure din cartofi+gratar de piept de pui (de care mi s-a scarbit iarasi ), si salata de varza data prin razatoare.nu stiu daca tu poti manca dar macar incearca...o prietena mi-a zis sa incerc in loc de cartofi prajiti, cartofi taiati rondele intr-o tava la cuptor care a fost unsa in prealabil cu un piculet de ulei. ies buni de tot dar mi-e nu imi priesc. daca tie iti mai vine vreo idee te rog mult sa imi spui si mie! ah1 inca ceva! incearca piept de pui taiat fasii cu pastai din conserve...sunt tare bune! cam atatea stiu...te pup si sanatate si tie!
0
10-01-2008, ora 00:00
ferina
Nu este medic/terapeut
ferina
Salut Otilia!
SA stii ca ceeasi alimentatie o am si eu, cartofi nature cu gratar de piept de pui, dar, am fost la un medic homeopat si am vorbit cu el si mi-a zis sa fac o cura cu argila, am 4 zile de cand am inceput cura si sa stii ca merge bine. Tu ai incercat? Nu ma mai balonez, nu-mi mai ' ghioroie' asa puternic stomacul si colonul, nu mai am arsurile alea puternice care le aveam, incerca si tu, poate o sa merga si la tine, eu am facut comanda online la adresa www.argila-algo.ro
nu incerc sa fac reclama, nu am nici o treaba cu reclama, dar eu zic sa incerci si tu. Eu sa stii ca ma simt mult mai bine si cura am inceput-0 de 4 zile.
Sanatate! Mai vorbim
0
13-01-2008, ora 00:00
otilia marculescu
Nu este medic/terapeut
otilia marculescu
buna! nu stiu ce sa zic de argila...imi este cam frica sa incerc pentru ca mi-e teama de efectele adverse...oare are? ai incercat cumva cura cu suc de varza sau suc de morcovi? am auzit ca este destul de buna dar eu nu am incercat inca...tu ai facut endoscopie? mi-a spus medicul ca ar trebui sa fac dar imi este fffffff frica...pot sa iti pun o intrebare un pic mai personala? cati ani ai? te intreb pentru ca multi mi-au zis ca sunt prea tanara ca sa fac ulcer...te imbratisez
0
14-01-2008, ora 00:00
ferina
Nu este medic/terapeut
ferina
Salut! Eu incerc sa dau inainte cu argila, la inceput mi-a fost destul de bine si am inceput sa mananc fara regim si mi-am starnit stomacul din nou, asta e is obisnuit. Mai eu am 31 de ani, sufar de 5 ani cu stomacul, dar asta mi se trege din facultate, cred. Am cunoscut pe cineva care in clasa a-v-a a facut gastrita si acum e operat de ulcer doudenal. Nu stiu ce sa zic este adevarat ca e devreme pentru o boala de stomac, dar nu ai ce face. nu este nimeni bucuros, cazuri mai sunt. Eu am facut endoscopie, nu e fffff de speriat, la inceput e mai greu pana ce inghiti furtunasul, apoi e ok. E bine sa incerci sa faci asta te mai incurajeaza ca stii foarte bine ce ai si stii ce tratament ti tre sa faci.Eu cred ca mai devreme sau mai tarziu va trebui sa faci aceasta endoscopie, eu zic sa te incurajezi si sa faci o endoscopie. Numai de bine, sanatate!
0
17-01-2009, ora 13:58
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Buna ziua si eu am probleme cu digestia, mai ales ca la o colonoscopie mi-a gasit hemoroizi interni si numeroase erozinu la nivelul rectului, ce as avea voie sa mananc si ce nu?sunt suspecta si de boala crohn, doctora mi-a zis sa mananc ce nu fermenteaza, cine are cam aceeasi situatie si stie un regim il rog sa ma poata sfatui si pe mine.Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici