Dieta pentru un fost sportiv

24-10-2015
Cucurigup
Nu este medic/terapeut
Cucurigup
Buna buna membrii ai forumul Romedic! Vin si eu cu o problema relativ mare pentru mine si sper sa gasesc ajutor pe acest forum.

Am 17 ani, impliniti acum o luna, 1, 71 si 74 de kg. Sunt fost sportiv (3 ani fotbalist, 1 an inotator) dar asta a fost acum cativa ani iar de cam 2 ani (dupa ce am lasat inotul la o parte) am inceput sa ma ingras. Mentionez ca nu am fost niciodata gras, avand abdomen, piept si o masa musculara bine dezvoltata mai ales in zona picioarelor (gambe, coapse). Cand ma lasasem de inot aveam 58 de kg iar dupa am urcat usor usor la 62-65-69 iar de cand m-am mutat in alta tara am ajuns la 73-74 (depinde de zile :)) ).

Doresc, daca se poate sa-mi spuna cineva o dieta pe care as putea sa o urmez. Mentionez ca ma voi apuca din nou de inot si fotbal.
3 comentarii
0
25-10-2015, ora 00:00
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Buna seara.
Un sportiv ar trebui sa evite notiunea de dieta si sa adopte stilul de viata sanatos cunoscut ( alimentatie echilibrata si sanatoasa, bazata pe proteine si grasimi de calitate, legume, carbohidrati complecsi si miscare, mai ales la varsta aceasta). Mult succes!
0
25-10-2015, ora 02:02
Cucurigup
Nu este medic/terapeut
Cucurigup
Nu mai sunt sportiv de performanta si probabil nici nu voi mai fi. Doresc doar sa fiu din nou in forma si pentru asta doresc sa dau jos cam 7-8kg.
0
29-10-2015, ora 08:58
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Buna, pentru a te ajuta sa ai un mod de viata in care sa slabesti corect si sa iti mentii greutatea, am nevoie de mai multe informatii vis-a-vis de alimentatia ta.
Daca doresti sprijin, imi poti lasa un mesaj in privat.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.